15 M3 Jumper Yapım Başladı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MehmetTorcu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,681
Merhaba. Abicim. Kendi yaptığın karavan ile ruhsat sorununu nasil cozumluyorsunuz. Acaba buradan ziyade tel ile iletişim kurma şansımız var mı

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
burada daha önce birkaç tane karavan dönüşümü yapmış olan arkadaşım sorunsuz halledeceğimizi söyledi. bu konu ile ilgilenen bir mühendis varmış. projeyi çizip TSE aşamasını takip ettiğini söyledi. daha o aşamaya gelmediğim için çok üzerinde durmadım.
isterseniz özelden tel yazınız

Etiketler
Corona nedeni ile bir süre bekledikten sonra tekrar hareket başladı. Bu arada yavaş yavaş ihtiyaçlarımı topluyorum
Bu arada camları değiştirdik. Kapı camı, karşısındaki oturma grubunun olduğu cam ve yatak başındaki cam açılır cam ile değişti. Banyo içine küçük 20x40 açılır cam eklendi. Yatağın üstüne bir tane daha tavan heki açtırdık.

Upload 2020 4 11 20 49 7

Ilk aldığım tente oldu. Serdar toplu sipariş veriyormuş. Uygun fiyata 4m lik makaslı tente aldım. Serdar sağolsun montajını yaptı.
Upload 2020 4 11 20 29 30

Ikinci aldığım enerji sistemim oldu. 3 adet 195W lexron monokristal panel, 2 adet 150A lexron jel akü, 1000W mexsun tam sinus akıllı inventor. 6lık solar kablo, ağlantı aparatları. Serdar ile beraber panellerin montajını yaptık. yarın akü bağlantısını yapacağım. Aküyü bağladıktan sonra enerjim de olacağı için akşamları çalışabilirim

Upload 2020 4 11 20 36 26

Corona nedeni ile maskeler tam :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Upload 2020 4 11 20 39 58

iki tavan heki arasına 3 tane panel sığmayınca 3cm kadar üst üste bindirmek zorunda kaldık

Tüm enerji sistemini 12V olarak planladım. Buzdolabını alınca kompresörünü değiştireceğim.
İlk kat yalıtım için kendinden yapışkanlı aliminyum kaplamalı 9 mm kauçuk
Su ihtiyacı için 2 adet 120 lt teker üstü temiz su deposu. Karşılıklı yerleştireceğim. Attan bir boru ile bağlayacağım. Iki depoda eşit su olacak ve ağırlık anlamında denge sağlanacak.
Su dolum kapağı kilitli krom kaplamalı
Seaflo hidrafor 18lt/dk. Basınç tankı ekleyeceğim.
Dış duş
2 adet 105 lt kirli su deposu, aracın altına bağlanacak biri gri, biri siyah
Kirli su depoları için 20 cm uzunluğunda 2 adet su seviye şamandıra ve göstergesi. Temiz suya şimdilik gösterge koymayacağım. Zira depo gözümün önünde plastic içi görünüyor zaten
Led lambalar bir kısmı dokunmatik. Masa, mutfak, yatak üstündekiler dokunmatik.
12v USB prizler
8 yollu sigortalı aç-kapa panel
Eminçelik 2 gözlü cam siyah ocak
Su ısıtma için daxom 12ct hermetic şofben
TMC 12v küçük taş elektrikli tuvalet

Dış elektrik girişi ve dolaplar için basçekler kaldı.

Ardından yalıtım başlayacak

Ekli dosyayı görüntüle 518504

Upload 2020 4 11 20 25 34

Son düzenleme:

Mehmet bey, yarın bağlantılarını yapmadan evvel panellerin üstlerini kartonla örtmeye özen göstereceğinizi sanıyorum ?
Biliyorsunuzdur ama müsaadenizle yine de hatırlatmak istemiştim.

Panel ve akü kapasiteniz bütün sene boyunca yollarda olabilmeyi hedeflediğinizi düşündürüyor ? Yoksa yaz ve bahar ayları için TV hariç panellerin teki ve akü kapasitesinin de yarısı bile yeterliydi. Kontrolünü isterseniz bu sayfadan yapabilirsiniz. Fakat panellerin her durumda güneş sıcağına karşı en tesirli korunmayı sağlayacağı kesin.
Elektrik sisteminizde 12 V tercihiniz bence de tam isabetli.

Su depolarınız için seçtiğiniz hacımlar sizin tahmininiz mi yoksa biryerlerden bilgisine mi ulaşmıştınız ? Çeyrek ton su panelvan için oldukça kritik bir ağırlık olmalı.. Üstelik bazen ender de olsa, diğer depoların da hemen boşaltılamama durumu olabilir.
Mesela bunun için de sahadan bir örnek verirsem; biz iki kişi olarak duş hariç 40 litre temiz su ile üç günü, senelerdir sorunsuz geçirmekteyiz. Nedense forumda bu açıdan kaynağını bilmediğim oldukça endişeli bir yaklaşım hakim.

Karavanınızı çok sevdiğiniz, ona bonkör davranmanızdan belli. Vallahi bence bu donanımla yaz ve bahar ayları için bir değil, iki karavan bile üretmeniz sorun değildi.
Yani köftehor emin ellerde..;)

Kolay gelsin.:smiley:

Son düzenleme:

Mehmet bey, yarın bağlantılarını yapmadan evvel panellerin üstlerini kartonla örtmeye özen göstereceğinizi sanıyorum ?
Biliyorsunuzdur ama müsaadenizle yine de hatırlatmak istemiştim.

Panel ve akü kapasiteniz bütün sene boyunca yollarda olabilmeyi hedeflediğinizi düşündürüyor ? Yoksa yaz ve bahar ayları için TV hariç panellerin teki ve akü kapasitesinin de yarısı bile yeterliydi. Kontrolünü isterseniz bu sayfadan yapabilirsiniz. Fakat panellerin her durumda güneş sıcağına karşı en tesirli korunmayı sağlayacağı kesin.
Elektrik sisteminizde 12 V tercihiniz bence de tam isabetli.

Su depolarınız için seçtiğiniz hacımlar sizin tahmininiz mi yoksa biryerlerden bilgisine mi ulaşmıştınız ? Çeyrek ton su panelvan için oldukça kritik bir ağırlık olmalı.. Üstelik bazen ender de olsa, diğer depoların da hemen boşaltılamama durumu olabilir.
Mesela bunun için de sahadan bir örnek verirsem; biz iki kişi olarak duş hariç 40 litre temiz su ile üç günü, senelerdir sorunsuz geçirmekteyiz. Nedense forumda bu açıdan kaynağını bilmediğim oldukça endişeli bir yaklaşım hakim.

Karavanınızı çok sevdiğiniz, ona bonkör davranmanızdan belli. Vallahi bence bu donanımla yaz ve bahar ayları için bir değil, iki karavan bile üretmeniz sorun değildi.
Yani köftehor emin ellerde..;)

Kolay gelsin.:smiley:

Teşekkür ederim.
Evet uzun yıllar kullanmayı planlıyorum. 4-5 yıl sonra olağanüstü bir durum olmaz ise emekli olmayı ve kendimize zaman ayırmayı düşünüyorum. Bu nedenle maliyet açısından yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Su deposu konusunda zorda kalmamak için böyle yaptım. ağzına kadar doldurmayabilirim. Fazla mal göz çıkarmaz. :yum:
Panelleri bağladım sıkıntı yok şükür. Bugün matkap çalıştırdım

2 gündür ilk kat yalıtım ile uğraşıyorum. 9 mm folyolu yapışkanlı kauçuk. İlk yaptığım yerler çok kötü oldu. sonra elim alıştı daha düzgün iş çıkardım. ama hala bitmedi. girintiler çok uğraştırıyor.

Upload 2020 4 12 21 46 47

Upload 2020 4 12 21 49 18

Upload 2020 4 12 21 53 30

Upload 2020 4 12 21 58 1

Upload 2020 4 12 22 2 3

İlk kat yalıtımı yarın ya da öbür gün mesai sonrası bitirmeye çalışacağım. ikinci kat için taş yünü yapacağım muhtemelen. Kolon ve kirişlerdeki boşlukları taş yünü ile dolduracağım üstüne folyolu kauçuk yapıştıracağım. muhtemelen 20 m kauçuk yetmeyecek.
Yarın elektrik tesisatı için kablo ve spiral boru alacağım. 220 hatlar için 3x2,5, 12V webasto hidrafor gibi hatları 2x2,5, aydınlatma için 2x1,5 yanmaz kablo alacağım. Toplamda 100 m.ye yakın kablo gidecek sanırım.
Elektrik hatlarını çektikten sonra ikinci kat yalıtıma başlayacağım.
Bu arada buzdolabında karar veremedim. 140 lt olsun istiyorum ama derinlik 62 cm. koridoru daraltıyor. Onu yerleştirme konusunda kararsızım.

Son düzenleme:

yerleşim planım kabaca bu şekilde . ölçüler 1-2 cm oynayabilir
Upload 2020 4 13 13 24 24

buzdolabını 140 lt istiyorum ancak derinliği 62 cm. kapağını banyoya takılmadan açabilirim sanırım.gerekirse banyoda köşe yuvarlatma yaparım.
buz dolabı tekerin üstüne yerleşecek. altta kalan kısma da webasto sığdırmayı planlıyorum.
buzdolabının karşısındaki dolabın üst tarafını banyoya dahil edip o girintiye daxom u monte edeceğim. artık geriye ne kalırsa dolap ya da raf olacak

Corona nedeni ile bir süre bekledikten sonra tekrar hareket başladı. Bu arada yavaş yavaş ihtiyaçlarımı topluyorum
Bu arada camları değiştirdik. Kapı camı, karşısındaki oturma grubunun olduğu cam ve yatak başındaki cam açılır cam ile değişti. Banyo içine küçük 20x40 açılır cam eklendi. Yatağın üstüne bir tane daha tavan heki açtırdık.

Ekli dosyayı görüntüle 518515

Ilk aldığım tente oldu. Serdar toplu sipariş veriyormuş. Uygun fiyata 4m lik makaslı tente aldım. Serdar sağolsun montajını yaptı.
Ekli dosyayı görüntüle 518506
Ikinci aldığım enerji sistemim oldu. 3 adet 195W lexron monokristal panel, 2 adet 150A lexron jel akü, 1000W mexsun tam sinus akıllı inventor. 6lık solar kablo, ağlantı aparatları. Serdar ile beraber panellerin montajını yaptık. yarın akü bağlantısını yapacağım. Aküyü bağladıktan sonra enerjim de olacağı için akşamları çalışabilirim

Ekli dosyayı görüntüle 518513

Corona nedeni ile maskeler tam :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Ekli dosyayı görüntüle 518514

iki tavan heki arasına 3 tane panel sığmayınca 3cm kadar üst üste bindirmek zorunda kaldık

Tüm enerji sistemini 12V olarak planladım. Buzdolabını alınca kompresörünü değiştireceğim.
İlk kat yalıtım için kendinden yapışkanlı aliminyum kaplamalı 9 mm kauçuk
Su ihtiyacı için 2 adet 120 lt teker üstü temiz su deposu. Karşılıklı yerleştireceğim. Attan bir boru ile bağlayacağım. Iki depoda eşit su olacak ve ağırlık anlamında denge sağlanacak.
Su dolum kapağı kilitli krom kaplamalı
Seaflo hidrafor 18lt/dk. Basınç tankı ekleyeceğim.
Dış duş
2 adet 105 lt kirli su deposu, aracın altına bağlanacak biri gri, biri siyah
Kirli su depoları için 20 cm uzunluğunda 2 adet su seviye şamandıra ve göstergesi. Temiz suya şimdilik gösterge koymayacağım. Zira depo gözümün önünde plastic içi görünüyor zaten
Led lambalar bir kısmı dokunmatik. Masa, mutfak, yatak üstündekiler dokunmatik.
12v USB prizler
8 yollu sigortalı aç-kapa panel
Eminçelik 2 gözlü cam siyah ocak
Su ısıtma için daxom 12ct hermetic şofben
TMC 12v küçük taş elektrikli tuvalet

Dış elektrik girişi ve dolaplar için basçekler kaldı.

Ardından yalıtım başlayacak

Ekli dosyayı görüntüle 518504

Ekli dosyayı görüntüle 518505

Solarpanellerin küҫük bir kısmının gölgede olmasının büyük ölҫüde üretim kaybına sebep olabileceğini Almanca forumlarda okumuștum. Panelleri 3 cm üst üste bindirdiğinizi okuyunca bu konuda Türkҫe interneti araștırdım ve așağıdaki linki buldum. Umarım sizde bu sorun olmaz ama vaktinde araștırmakda fayda var.
PV Sistemlerinde Gölge Kaybı ve Bunları Azaltmak için Teknikler | Enerji Portalı

Kolay gelsin ve bașarılar.

Solarpanellerin küҫük bir kısmının gölgede olmasının büyük ölҫüde üretim kaybına sebep olabileceğini Almanca forumlarda okumuștum. Panelleri 3 cm üst üste bindirdiğinizi okuyunca bu konuda Türkҫe interneti araștırdım ve așağıdaki linki buldum. Umarım sizde bu sorun olmaz ama vaktinde araștırmakda fayda var.
PV Sistemlerinde Gölge Kaybı ve Bunları Azaltmak için Teknikler | Enerji Portalı

Kolay gelsin ve bașarılar.

Teşekkür ederim.

Linkteki yazı okudum. benim için çok teknik olmakla beraber seri bağlantılarda bu etkinin daha fazla olduğu şeklinde anlıyorum. benim sistemim paralel bağlantı şeklinde. Her ne kadar istemesem de yer sıkıntısı nedeni ile böyle olmak zorunda kaldı.
İlgili makaleyi yazan kişiden görüş almaya çalışacağım. eğer kayıp göz ardı edilebilecek bir seviyede ise ( ben öyle düşünüyordum) tamam. değilse hekin yerini değiştirmem lazım. Ki bu büyük iş.
paneli ilk bağladığımda 24 A gösterdi (max 27 olabilecekken)

Mehmet Bey öncelikle kolay gelsin. Bitirdiğinizde Bu teker üstü su depolarının bağlantı fotoğraflarını paylaşırsanız sevinirim. Çok merak ediyorum bağlantısını.
tabii ki
çok özel bir şey olmayacak. deponun altından bir boru ile bağlayacağım. üstten de havalandırmalar olunca iki depoda her zaman eşit su olacak. deponun bir tanesinde su dolum girişi ve hidrofor çıkışı olacak

Bugün bütün gün sanayide geçti. Sanayide iş yaptırmak bir ölüm.Aracın altı yıkandı. Pütür atıldı. 10 kutu yedi. Ardından elektronikçiye girdim. Geri vites sensörü arızalı idi. o değişti. Araç okul servisi olduğu için kamera kayıt sistemi vardı. bir tane ön konsol üzerinde, 2 tane ayna altında yanları görecek, bir tane arkada tepede toplam 4 kamera kayıt yapacak. ön tarafda bir monitor var. 2 AV girişten biri kayıt cihazına diğeri arkada plaka kenarında iç ayna niyetine kullanacağım kamerayı bağlayacağım. zira arka camlar tamamen kapanacaklar.
Ön koltukların dönerli olması için kendimiz bir mekanizma yapmaya başladık. 5 mmlik sacı plazma CNC de kestirdik. Cuma günü birleştirip koltuğa monte edeceğiz. İnşallah verimli olacak. Resimlerini o zaman paylaşırım.
Cuma günü ayrıca 4x3 2mm et kalınlıklı profilden 130 cm lik yatak alanı yapılacak. direkt cam altındaki saca sabitlenecek. Ve 2 adet pis su deposunu monte edeceğiz inşallah. Demirci yatak ve depoların montajı için plastik deponun etrafına dönecek kasa için 1100 lira istedi. Kendimiz yapacağız bu durumda.

Son düzenleme:

Bugün yatak ve şase altı atık depolarının montajı için uğraştım. Bir arkadaşımın atölyesinde bütün günü geçirdim. Beraberce önce yatak için 4x3 profilden yatak için tabla yaptık. Yandaki kaportacı da gazaltı kağnağı ile araca kaynak yaptı. Ardından şaseye bağlanacak plastik su atık depolarını korumak için 3lük köşebentden çerçeve yaptım. Elim alıştı. Artık elektrik kaynağı da yapabiliyorum :yum::yum: Ancak bitiremedim, haftaya devam edeceğim.

Upload 2020 4 17 22 19 26

Upload 2020 4 17 22 19 57

Upload 2020 4 17 22 20 30

Upload 2020 4 17 22 21 1

Yarın elektrik işine girmeyi düşünüyorum. aracı bahçe içerisine alıp çalışacağım. Malzemeci de 2x2,5 yanmaz kablo yoktu. sipariş ile getirecek inşallah. Elimdekiler ile başlayacağım artık. ikinci kat yalıtımı da Knauf earthwoon adlı malzemeyi kullanacağım. Bunun 8 cm olanı köşelere basacağım. 10 cm likbir tarafı folyolu olan paket ile de duvarların ikinci katını geçeceğim.

Yavaş yavaş ilerliyoruz.

Upload 2020 4 17 22 25 34

Upload 2020 4 17 22 25 56

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri