12 Volt Buzdolabı Için "kalkış Kondansatörü" Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bahcecim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,569
Arkadaşlar Tekrar Merhaba,

Tüm, 3 sistem ve 220VAC ile çalışan buzdolabları ve derin dondurucuları 12-24VDC'ye çevrimini garantili olarak yapmaktayız.

46 litre ile 500 litre arasında olan bu dolaplar litresine göre 12VDC'de 3,00A ile 5.00 Amper arasında akım çekmektedir.

Dolabın kullanım şekline, izalasyon ve üretim kalitesine göre compressor'ün saatte 30 dakika çalışıp 30 dakikada termostat yaptığını varsayarsak, saatteki tüketimi 1.50 Amper ile 2.50 Amper arasında olacaktır.

Atom Elektrik Elektronik
Gökhan Atom.
www.atomelektronik.com
www.atomelectronic.com
www.dc-dckonvertor.com
www.dc-dcconverter.net

Kullandığınız motorun yapısı gereği ve kullanılan elektronik sürücü sayesinde herhangi bir ilave yapmanıza gerek kalmaz. Motor ve elektronik devrenin olduğu yar ısınıyorsa sadece bir havalandırma ilave edin. Kalkış kondansatörü 220V motorlarda kullanılıyor BD35 kalkış sırasında, elektronik sürücü nedeniyle yüksek akım çekmeyecektir.
? 12v buzdolabı sogutmuyor diyorlar asli varmidir

? 12v buzdolabı sogutmuyor diyorlar asli varmidir

12 v kompresörlü buzdolabının soğutması ile 220 buzdolabının soğutması arasında fark yoktur. (Doğru montaj ve malzeme kullanılırsa).

12 v amonyaklı buzdolabının soğutması benim için orta hallidir ve biraz zaman alır.

En kötüsü peltierli olandır. Peltierin kalitesine göre bulunduğu ortama göre yaklaşık 20 derece fark yaratır.

Bu tür yüksek kapasiteli kondansatörler ani ve kısa süreli yüksek akım çeken cihazların girişinde kullanılır. Genellikle yüksek güçlü amplifikatör kullananlar içindir. Karavancılıkta bence hiç de gerekli değil. Belki 220V buzdolabı kullananlar invertör girişinde kullanabilir. O da, invertör aküden uzağa monte edildiyse gerekir. İnvertör aküye yakın monte edildi ise ve akü zayıfsa aküyü büyütmek yeterlidir.
Benim 440 amper aku ve 1000 wat incertore ragmen aku voltaji dustugunde bazen buzdolabi kalkisa gectiginde sistem hata verip kapaniyor. Aku ile invertor arasi cok kisa mesafe ve kablomun da yeterli kalinlikta oldugunu duaunuyorum. Son care kondansator uygulamayi dusundum sizin mesajinizi okuduktan sonra. Bunu nasil yaomaliyim. Kaclik bir kondansatoru nereye nasil baglamaliyim? Bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Benim 440 amper aku ve 1000 wat incertore ragmen aku voltaji dustugunde bazen buzdolabi kalkisa gectiginde sistem hata verip kapaniyor. Aku ile invertor arasi cok kisa mesafe ve kablomun da yeterli kalinlikta oldugunu duaunuyorum. Son care kondansator uygulamayi dusundum sizin mesajinizi okuduktan sonra. Bunu nasil yaomaliyim. Kaclik bir kondansatoru nereye nasil baglamaliyim? Bilgi verebilirseniz cok sevinirim.
Akü voltajı azaldığında, buzdolabının çalışmaya başlamasıyla düşük voltaj hatası alması doğal. Kondansatör eklemek bu hatayı biraz olsun engelleyebilir. Akü biraz daha azaldığında yine hata verebilir. Kondansatör olarak 4F (Farad) kapasitede olan oto anfi kondansatörleri var. İşe yarayabilir. Ya da 10mF 16V (10000uF) kondansatörlerden en az 20 tane paralel bağlayarak 0.2F kondansatör elde edebilirsiniz. Ne kadar çok o kadar iyi. Ancak ne kadar işe yarayacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Ama bence buzdolabını 12V kompresörlü dolap haline getirerek ile en köklü çözüm elde edilebilir. İnvertör, devreye girişteki gerilim çökmeleri gibi her şey mazide kalır.

Piyasada buzdolabı kalkış kondansatörü diye satılıyor 220V içinfakat nasıl bağlanır bilmiyorum bilen birisi anlatabilirmi yada fotoğrafı veya videosu varsa çok iyi olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR