12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tornado57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,306
Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

theta' Alıntı:
Haftasonu Dometic RM6401 absorber dolabımızda yaptığımız buzları kullandık. Çok açmışız ayarı biraz kıstık.
"Artı derecede" su donmaz biliyorsunuz ;)

Absorber tipi dolaplar kompresörlüler kadar hızlı soğutamaz, bu doğru, ancak enerji kaynağı açısından daha rahat bir teknoloji yok şu anda piyasada.

Bakın aklıma ne geldi; 3 sistem dolaplara bir de kompresör taktırsak 4 sistem olsa; örneği var mıdır acep? :smiley:

Serdar Bey Selamlar...

4 Sistem ilgimi çekti. ;) Arzu ederseniz beraber bir arge çalışması yapalım. :smiley:

Etiketler
Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

faik demisken zamaninda uygun diye tercih sebebi olmustu sonra fark ettikki kaliteyi ucuza almisiz :smiley: 25 derece diyorsunuz ben yaz sicaginda teknede 30-35 derecelerde 4-5 saatte butun suyumuzun buz oldugunu,icemedigimiz zamanlari hatirliyorum sistemini bilmem faik marka :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

GATOMIC' Alıntı:
Serdar Bey Selamlar...

4 Sistem ilgimi çekti. ;) Arzu ederseniz beraber bir arge çalışması yapalım. :smiley:

Yapalım Gökhan Bey,
öncelikli konu modifiye edecek bir 3 sistem buzdolabı bulmak olur; malum fiyatları çok yüksek.
Ama piyasada ucuza satılan otel minibarlarından dönüştürmek makul olur gibi...

Biz şu 12V tavan klimalarından yapsak ya?

4 sistem kulağa hoş geliyor ama böyle bir sistem yapılabilise asıl olarak 2 sistem kullanılacaktır. Gaz ve 12V. :smiley:

3 sistemlerde bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam düzeltin) ısıtmamız sadece pompalama yani sirkülasyon için kullanılıyor. Isı odasında kaynayan amonyak yukarıya doğru hareket oluşturuyor. Amonyak Üst noktayı da aştıktan hemen sonra hızlı bir şekilde soğutuluyor ve sirkülasyon oluşuyor. Bu sistemde paralel bir pompalama sistemi kullanılamazmı?

http://colibris.home.xs4all.nl/pages/principle.html
2006 yılında aşağıdaki açıklamayı bilgisayarıma mht olarak indirmiştim. Şimdi sitesi yok pdf'sini veriyorum.

Trigeneracija

Ekli dosyalar

• How does a.pdf
    84.1 KB · Görüntüleme: 237

Hmmm valla doğru Ferhat Hocam.
220 varsa, dolabı zaten karavanın tesisatı üzerinden 12V kompresörle çalıştırabiliriz, araç hareket halindeyken de 12V sorunsuz sağlanacağından çalışır. Park halinde elektrik erişimimiz yoksa gazla çalışır, aslında dolabımızın 4 sistem olması gerekmez; "kompsorber" sistem kurmuş oluruz :smiley:)

Absorber sisteme akuple bir kompresörden bahsediyorsanız pek anlamadım nasıl olabilir bu arada :/

theta' Alıntı:
"kompsorber" sistem kurmuş oluruz :smiley:)
Güzel isim. :smiley:
Gereken sadece sirkülasyonsa belki paralel bir kopresörle iş yapılabilir. Kompresör çalışınca bir valfin devreye girip ısıtma hattını da kapatması gerekir. Tabi mantığını tam kavramadığım için bu bir varsayım. Belki de ıstmadan sistem çalışmayabilir.. ::smiley:

Yok, soğutucu akışkan ve çalışma şekli çok farklı.
Sadece sirkülasyonla çalışmayacaktır amonyaklı sistem. İçerisindeki hidrojen gaz hale geçecek kadar ısınması gerekiyor absorber de...
Kompsorber, absorber + kompresör iki ayrı sistem içermeli bence...

theta' Alıntı:
Yok, soğutucu akışkan ve çalışma şekli çok farklı.
Sadece sirkülasyonla çalışmayacaktır amonyaklı sistem. İçerisindeki hidrojen gaz hale geçecek kadar ısınması gerekiyor absorber de...
Kompsorber, absorber + kompresör iki ayrı sistem içermeli bence...
Isıtma mutlak gerekiyorsa bu durumda iki ayrı sistem gerekli oluyor. Bu da yer kaybı demek. :(

3 sistem buzdolaplarda son yıllarda elektronik kumanda eklendi,sistem otomatik konumda iken sıralamaya göre
220 V, gaz ve 12 V olarak tanımlayıp kampta 220 ile gerilim düştüğünde gaz'a geçiyor yolda 12 V yada gerilim
düşümünde gaz ile çalışmaya devam ediyor. Manuel çalışmada sistemde mevcut.

Bu çalışma prensibine uygun elektronik kart ve çalışma sistemini kurmak siz üstatlara zor olmasa gerek. Alın size pas.

Selamlar

Levent Bey,
Dediğiniz sistem (AES), otomatik ateşlemeli gaz sistemi bulabilirsek sadece bir röle ile bile sağlanabilir.

İki sistemin bir dolapta en verimli nasıl birleştirileceğini çözmek gerek öncelikle...

Konu cok ilerilere gitmis. Faik minibar 3 sistem dolaplardan cok bahsedildigi icin buraya bir bilgi yazmak istiyorum, ileride arayanlar daha kolay bulurlar. Fakat kusura bakmayin 1 aydir siteye giremedigim icin biraz gec yaziyorum yani alakasiz kalabilir.

Bir kac ay once Faik mini bar ile yaptigim yazismalarda artik 3 sistem dolap uretimi yapmadiklarini ogrendim. Su an icin ellerinde yokmus. Ancak toplu bir siparis olursa uretebileceklerini ve isteyen karavancilar icin bu siparise 1-2 tane ek yapabileceklerini bunun disindaki zamanlardada 3 sistem uretimi yapmadiklarini soyledi satis temsilcisi begefendi. Toplu 3 sistem buzdolabi verilmesi ihtimalide biraz bana dusuk geliyor cunku bu dolabi karavancilar ve yat kullanicilari disinda pek tercih eden olmuyor. Yani oteller bu dolaplari tercih etmedikleri icin toplu siparis biraz zor gibi. Bu yuzden Faik 3 sistem buzdolabi olan ve memnun olan arkadaslar gozleri gibi baksinlar bundan sonra kolay kolay ulasilabilen bir dolap olmayacak.

bu arada enerji ölçer aldım,
75 wat olan absorbsiyon sistemli dolap 99 wat çekiyor, bi de usb pervane ekledim+ bir de şerit led var üçlü açıkken yanan 103 olmuş,
75 çok derken 99 çıktı,
bakalım pervanenin etkisiyle soğutma düşecekmi, içerideki alüminyum parça karlanmış,
kalorifer söneli biraz daha iyi soğutuyo gibi geldi bana bi de dijital ölçüm yapacağım yarın inşallah.
6 nın altına iniyor mu bakalım

Ben de zaten 100W tüketim bekliyordum. ;)

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=102445.msg1331307#msg1331307

Absorbsiyon tipi buzdolapları ısı enerjisini kullandığı için ne yazık ki yüksek elektrik tüketimleri var. Kompresörlü dolapların yapısı ise tamamen farklı sadece kompresör motorunun enerji tüketimi söz konusu oluyor. Üstüne üstlük kompresör kısa sürede soğutup dinlenmeye geçerken absorbsiyon tipi dolap sürekli tüketim yapıyor. İşin enerji boyutu böyle. Bu nedenle gaz tüketimiyle çalıştırmak avantajlı oluyor.

Dolabı çalıştırdıktan sonra soğutmaya başlaması için birkaç saat geçmesi gerekiyor. Ayrıca eğim konusunda da son derece hassastır. Eğim fazla gelirse dolap soğut(a)maz.

Absorbsiyon dolapta benim yaptığım küçük bir modifikasyon vardı. Isıtma odacığının etrafına ilave cam yünü plaka (hani şu radyatör arkası için yapılan levhe tipi olanlardan) kesip izolasyonu arttırmıştım. Dolabın arkasındaki kanatlı soğutucunun hemen altına alttan yukarı doğru üfleyecek şekilde iki adet (80x80mm 12V) fan koymuştum. Dolabın içerisindeki soğutucu aluminyum plakayı ise üzerine ilave aluminyum soğutucu plaka koyarak büyütmüştüm. İki plaka arasına da termal iletken silikon uygulamıştım. Yıl 2007 idi. :smiley:

Yapacağınız ilaveler soğutmaya katkı sağlayabilir. :smiley:

Hocam LPG dönüşümü yspilitsa fan ve ilave soğutucu ile performans attirilabilir gibi. Ama 100 wat elektrikle kullanmak iyi fikir değil. Kompresörler 34 wat 24 saat ortalama sunarken.

Absorber dolaplarda 12V seçeneği sadece araç motoru çalışırken kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
AES sistemi de motordan (alternatörden) D+ sinyalini alınca 12V kullanımına geçer.

Dolayısıyla bu dolapları 12V ile kullanmak pek verimli değil tabii ki...

Merhabalar, yıllar önce Eloctrolux RC 1600 3 sistem soğutucu kullanmıştım. 220 V ile güney sahillerinde yeterli performansı alamamıştım. Başka bir kullanıcının önerisiyle 220 V ısıtıcılarının daha kuvvetlisini takarak daha güçlü soğutma elde etmiştim. kalem tipi rezistanslar'ı istediğiniz güçte siparişle üretiyorlar. Değerlerini hatırlayamıyorum. Ancak dikkatli olmak gerek çok güçlü rezistanslarda zarar verebilir.

Neyse ki artık solar enerji ile soğutmak sorun olmaktan çıktı. Kolay gelsin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR