12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tornado57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,384
Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

berjer' Alıntı:
tamam ozaman,ben mesleği brakacam ....

Mesleğinizi bırakmayın;
Amonyak sanayide et entegre tesislerinde,soğuk hava depolarında maliyeti en düşük soğutma kimyasalı olarak
kullanılmaktadır. İşletme maliyeti çok düşüktür, amonyağın sıvı halden gaz haline dönüştürülmesi ile kontrollü bir
soğutma tekniğidir.

Bizlerin karavanlarımızda kullandığımız dolaplar bunun mikro ölçekli örnekleridir. Karavanımda pet şişenin 6 saat
gibi bir sürede donduğunu gördüm.

Selamlar

Etiketler
Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

çok doğru ama bunu öğrenememişsin....iyi bak amonyak motor ve sistemine,olmazsa gel ben seni soğug odalarımıza götüreyim ama 40x50x60 sm bir kutuya bunu uygulama şansın yok ......
istediğin kadar izole et
senin ne amperin ne de ısıtıcın buna yeter ....

Saygolar kardeşim !!

Bence de mesleği bırakmayın. Amonyaklı soğutucuların en büyük sorunu soğutmak için sürekli bir ısı enerjisine ihtiyaç duyması. Karavan için soğutucularda elektrik ise, 100W gibi enerji lazım. Gaz ile kullanımda bu durum avantaj haline geliyor. Çakmak alevi kadar bir ısı kaynağıyla buzdolabı sürekli soğutuyor. ::smiley:

Benim Faik minibar da bile en altta duran karpuzun donduğunu gördüm. Ortam sıcaklığı 25 derece civarıydı. Yerken dişlerimiz de mahvoldu. :eek:

Elektrolüx'de ise ayar dozajını biraz kaçırınca, peynir yeşillik ne varsa dondurmuştu. Şimdi 10 kademelik skalada 1. veya 2. ayar değerinde kullanıyorum. :smiley:

berjer' Alıntı:
çok doğru ama bunu öğrenememişsin....iyi bak amonyak motor ve sistemine,olmazsa gel ben seni soğug odalarımıza götüreyim ama 40x50x60 sm bir kutuya bunu uygulama şansın yok ......
istediğin kadar izole et
senin ne amperin ne de ısıtıcın buna yeter ....

Saygolar kardeşim !!
Karavan için örnek olarak aşağıdaki soğutucuları inceleyebilirsiniz.
http://www.dometic.com/enie/International/Site/Caravan/Refrigerators/products/?productdataid=91622
http://www.faikminibar.com.tr/tr/Urun/13-f-62-g--f-60-tg

ben ce de amonyak güçlü bir sistem, ama elektrikle amonyak sistemi ısıtmayı sağlamak uygun bir yöntem değil,
burada balıkçıların kullandığı soğuk hava depoları da amonyak sistem, en ekonomik yolu bu demişlerdi,
tüple kullanımı makul olabilir, elektrikle ısıtmak zaten başlı başına enerji israfı (reistansı kastediyorum)
aynı değer kaloriyi lpg daha uygun fiyata sağlayabiliyor sonuçta,

ya kardeşim sen fail mini bar yazıyorsun da.......orda çalışanla daha doğrusu argede çalışmaktayım ya !!!!
israrından vazgeçemiyorsun....buyur gel sana daha detaylı bilgi ve görşelle destekli gösterim yapalım ..!!!
Saygılarımla

berjer' Alıntı:
ya kardeşim sen fail mini bar yazıyorsun da.......orda çalışanla daha doğrusu argede çalışmaktayım ya !!!!
israrından vazgeçemiyorsun....buyur gel sana daha detaylı bilgi ve görşelle destekli gösterim yapalım ..!!!
Saygılarımla

Sadece bilgilerimizi paylaşmıyoruz, nezaketi, saygı ile iletişimide paylaşıyoruz. Aramıza hoşgeldiniz.

teşekkür ederim...

berjer' Alıntı:
Saygılarımla
Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım.
Argesinde çalıştığınız firmada üretilen 3 sistem dolapların aslında soğutamadığını mı demek istiyorsunuz?
Burada kişisel olarak birilerini ikna etmek durumunda değilsiniz. Bilgi ve deneyimlerinizi forum ortamında paylaşarak çok sayıda kişiyi bilgilendirebilirsiniz. Gönderdiğiniz bilgilerden memnuniyet duyarız. Foruma hoşgeldiniz.

Arkadaşım...ben dikkatlice okursan soğutmuyor demedim ama arkadaşın bahsettiği gibi ,,şişeleri patlatıyor'' kelimesine yorum yaptım .Bu denli küçük cihazlar sadece artı derecede çalışabilir!!çünkü normal şartlarda ki akü,220v,tüp gibi enerjisi-kalorileri düşük olduğundan amonyak üzerine fazla etki yaratamaz.Bu ancak soğuk hava odaları ve tesislerde gi çok güçlü motorlara mevcut olabilir.Anlayamadığın başka konu varsa memnuniyetle aydınlatırım,kulaktan dolma bilgiler buraya kadar getirdi yorumları.Diğer tarafta şimdi 12-24 v ekovat sistemi ,yani 134 freon ile çalışanlar daha ekonomik ve verimli oluyor,ama oda akünün bakımlı ve 90 A üzeri olması iyi olur !!

Saygılarımla..

Bilgilendirme için teşekkürler

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

berjer' Alıntı:
Bu denli küçük cihazlar sadece artı derecede çalışabilir!!çünkü normal şartlarda ki akü,220v,tüp gibi enerjisi-kalorileri düşük olduğundan amonyak üzerine fazla etki yaratamaz.Bu ancak soğuk hava odaları ve tesislerde gi çok güçlü motorlara mevcut olabilir.

Haftasonu Dometic RM6401 absorber dolabımızda yaptığımız buzları kullandık. Çok açmışız ayarı biraz kıstık.
"Artı derecede" su donmaz biliyorsunuz ;)

Absorber tipi dolaplar kompresörlüler kadar hızlı soğutamaz, bu doğru, ancak enerji kaynağı açısından daha rahat bir teknoloji yok şu anda piyasada.

Bakın aklıma ne geldi; 3 sistem dolaplara bir de kompresör taktırsak 4 sistem olsa; örneği var mıdır acep? :smiley:

Su + 4 derecede genleserek donmaya baslamaz mi ust yuzeyden baslayarak?

Basitçe, normal şartlar altında suyun donma (ve hatta erime) noktası 0 derece santigrad tır.
Buz katı olarak duruyor ise, ortam sıfır derecenin de altında demektir bu.

4 derecede su, en yoğun halini alır ve daha soğutulduğunda hacmi büyür ve donar (bu sayede buz yüzer ve yüzeye çıkar, alt kısımdaki balıklar yaşamaya devam eder :smiley: )

Ama bilimsel yaklaşmak gerekirse, suyun donma sıcaklığı saflığına ve ortam basıncına göre değişir.

Saf su -48 derecede, ortalama tuzlulukta (%3.5) deniz suyu -1.9 derecede donar :smiley:

theta' Alıntı:
4 derecede su, en yoğun halini alır ve daha soğutulduğunda hacmi büyür ve donar (bu sayede buz yüzer ve yüzeye çıkar, alt kısımdaki balıklar yaşamaya devam eder :smiley: )
Yani başka bir deyişle üzeri donmuş bir gölde buzun altındaki suyun sıcaklığı +4°C 'dir. :smiley:
theta' Alıntı:
Saf su -48 derecede, ortalama tuzlulukta (%3.5) deniz suyu -1.9 derecede donar :smiley:
Bu durumda amonyağın kaynama noktası olan -33°C saf suyu dondurmaya yetmeyecek. Neyse ki saf suyu sadece aküye koyuyoruz. ;)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Amonyak

Tesbitlerin ikisi de doğru :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR