110 2.5 Duz Dizel Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cbl14 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,489

Cbl14

Yeni Üye
Abilerim kardeslerim oncelikle hepinize merhabalar
Uzun suredir forumu disardan arastirarak defender 110
2.5 duz dizel ile ilgili bilgi toplamaya calistim cok fazla acik konu
olmasina ragmen aradigimi aslinda bulamadim en son kendime
bir uyelikde ben acip aklimdakileri sormak istedim.
oncelikle tamamen off road icin alicagim bir arac olucak
piyasayi cok arastirdim en son bi tanidigimdan uygun bi arac
buldum gunluk kunlanim icin farkli araclarim var kesinlikle
gunluk yol yapmadan sadece hafta sonu karda kista off road
icin alicam yakit tuketimi hic problem degil vergi o bu dert
degil. Sadece soyle bir sikinti var duydugum kadari ile cok
yetersiz be motor oldugunu okuyorum yani bu yetersizlik
arazide kendini kaldiramicak kadar yetersizmi? Yoksa gider
ama 30 cm karda veya biraz camura girince araba cekmez seklindemi? Zaten cok cok gucsuz gelirse araca bd30 diye bir motor onerilmis onla degistirmeyi dusunuyorum ama ilk baslicagim icin de suan oyle cok uste cikmiyim diye dusunuyorum zaten elimde mevcut olan bi amarok 4x4 2.0 dizel otomatik bi aracim var en azindan araziye vurdugumda ondan daha mi iyi gider cok asiri derecede bozulmaya meyilli midir gaz asildigimda beni dagda bayirda birakirmi? Bide bildigim kadari ile 2.5 duz dizel buyuk lastigi bile kaldiramaz gibi bazi duyumlar aldim cok fazla kisiden sacma sapan bilgiler aldim bana gercekten yardimci olma imkani olan birisi olursa cok mutlu olurum simdiden cok tesekkur ederi

Dostum öncelikle hoşgeldin nacizane yardimci olmaya çalışayım söyleki benim aracımda 2.5 düz dizel pick up ti arkaya kapattım içine birsürü şey ekledim üstüne altına ekledim yani bayagi ağırlaştırdım ona rağmen karda kısta yağmurda çamurda hiç kalmadı tabiki ağır off road yapmadım yani anliyacagin bu motor onu bile çekiyor düz yolda 110 yaptım ama 90 i asmiyorum şimdi diğer motora gelecek olursak bunla yokuş tirmanirken kagni gibi gittiğinden genelde motor degistirmek istiyoruz daha güçlü olsun hızlı gitsin yani ama bence bu motor aracı çok doldurmayacaksan çatır çatır gider yolda karda çamurda da kalmazsin benden daha iyi olan arkadaşlar da yazacaktır goruslerini ona göre hareket edersin...

Dostum öncelikle hoşgeldin nacizane yardimci olmaya çalışayım söyleki benim aracımda 2.5 düz dizel pick up ti arkaya kapattım içine birsürü şey ekledim üstüne altına ekledim yani bayagi ağırlaştırdım ona rağmen karda kısta yağmurda çamurda hiç kalmadı tabiki ağır off road yapmadım yani anliyacagin bu motor onu bile çekiyor düz yolda 110 yaptım ama 90 i asmiyorum şimdi diğer motora gelecek olursak bunla yokuş tirmanirken kagni gibi gittiğinden genelde motor degistirmek istiyoruz daha güçlü olsun hızlı gitsin yani ama bence bu motor aracı çok doldurmayacaksan çatır çatır gider yolda karda çamurda da kalmazsin benden daha iyi olan arkadaşlar da yazacaktır goruslerini ona göre hareket edersin...
Bilginiz icin cok tesekkur ederim idare edebilicek bir motor yani anladigim kadari ile insallah oyle olur beni uzmez

10 yıldır düz dizel kullanıyorum. Hmtatl'ın dediği gibi ben de 110 km/h çok rahat yapıyorum ama acelem yok 80-90'ı aşmıyorum. Düz dizel'in tork'u küçük viteste daha yüksektir, tam tersi arazide daha iyi randıman verir. Otoyollarda yokuş gördüğünde kamyonlar sizi sollar, o ayrı. Tdi 20 - 30 km daha hızlı gider ama sonuçta her iki motoru da taşıyan aynı alt takım, yani araç tdi olsa da 90km'nin üstü tehlikelidir. Bu araçlar otoyollarda hız yapsın diye tasarlanmamış. Üretimin nihai hedefi ordu kullanımı ve arazi şartları, çiftlik, köy vs gibi alanlar içindi. Yani dayanıklılık ve basitlik. Camel Trophy, yıllarca düz dizel Defenderlarla yapıldı, daha sonraki yıllarda Discolara geçildikten sonra da 2.5 düz dizelli Defenderlar support aracı olarak kullanıldı. Yani yarışan her Disco'nun yanına destek aracı olarak verildi düz dizelliler ve en ağır offroad koşullarını bu motorla ve 7.50 R16 lastikle yani fabrika standartları ile geçti bu araçlar. İyi toplanmış bir Defender, kullanmayı bildikten, suyuna gitmeyi de öğrendikten sonra uzun yıllar sorun çıkarmaz, diğer modellerden de geri kalmaz.

bd30'a gelirsek, artık motor değişimi farklı motorla olmuyor. Trafik sadece aynı marka motor , aynı model ya da %25 fazla performanslıya izin veriyor.
Bir de tavsiye büyük lastik takıp, ağır offroad yapacaksanız, 90'lık alın 110 kasa uzun gelir. Ayrıca durgun suda offroad yapmayın, mutlaka bir habitat vardır ve fidelere, fidanlara da dikkat.

2.5 dizel 'e alternatif BD motor öneriyorlar. Fakat orjinalliği bozmaya değer mi? Bu motorun fiyatı nedir? Bendeki defender'ın motoru bitik. asfaltta 70km/h ı geçemiyorum. isterim ki düz yolda 100-110 u görsün ama ben 80-90 ile gideyim. Motor ustasına götürdüm, segman atılacak, siboplar ve enjektörler elden geçicek gibi bir çok şey söyledi tahmini masrafı 2500tl. ondan sonra 100-120 i rahat görürsün dedi. Sizce motoru değişmelimiyim yoksa ustaya tamir mi ettirmeliyim. Bir diğer soru da vites geçişleri oldukça sert. sanayideki usta bu konuda bişey yapamayacağını, arazi aracı olduğundan normal olduğunu belirtti ama benim kafama yatmadı. Muğla/dalaman'dayım usta bulma imkanımız kısıtlı. tecrübe sahibi üyelerden görüşlerini talep ederim.

^^ Aracınızın ilacı BD30 motor. Turbosuz yani atmosferik bir motordur. Bakım maliyetleri oldukça düşüktür. Yedek parçası ucuzdur. Torku yüksek ve güçlü bir motordur. Muğla'da ustası yoksa mutlaka motor atma işlemini bilen bir ustaya yaptırmanızı tavsiye ederim. İşi bilmeyen birine emanet etmeyin aracınızı. Gerekirse İstanbul'a getirin. Burada camianın duayen ustalarından birine yaptırın. Ümraniye'de Gökhan Cezan'ı tavsiye ederim.

2.5 dizel 'e alternatif BD motor öneriyorlar. Fakat orjinalliği bozmaya değer mi? Bu motorun fiyatı nedir? Bendeki defender'ın motoru bitik. asfaltta 70km/h ı geçemiyorum. isterim ki düz yolda 100-110 u görsün ama ben 80-90 ile gideyim. Motor ustasına götürdüm, segman atılacak, siboplar ve enjektörler elden geçicek gibi bir çok şey söyledi tahmini masrafı 2500tl. ondan sonra 100-120 i rahat görürsün dedi. Sizce motoru değişmelimiyim yoksa ustaya tamir mi ettirmeliyim. Bir diğer soru da vites geçişleri oldukça sert. sanayideki usta bu konuda bişey yapamayacağını, arazi aracı olduğundan normal olduğunu belirtti ama benim kafama yatmadı. Muğla/dalaman'dayım usta bulma imkanımız kısıtlı. tecrübe sahibi üyelerden görüşlerini talep ederim.
Dalaman'da iseniz.,Milas'ta Ergün Usta var. Ergün İrkem tel. 0 543 890 16 60.
Tüm Güney Ege'de safaricisinden, özeline herkes ona götürür. Türkiye'deki sayılı ustalardan. Ama 70 km/h'yi geçmiyorsa aracınız, sekmanla, supapla kurtulacağını sanmam, motor yapmak gerekebilir. Nissan BD motor konusunda yukarıda uyarıda bulundum. Yasal yollarla sadece aynı marka motorla değişim söz konusu artık. Geçen yıl Ergün Usta'da bir tdi land motoru vardı. Bir konuşun derim. Motor değişimi ile ilgili bir link buldum, isterseniz siz de bir bakın: Motor değişimi projeleri ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları | Araç Tadilat Projeleri

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR