105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,397
Bir bilen lütfen açıklasın. Solar şarj aletlerinde neden yük çıkışı da var? bu yük çıkışı doğrudan panelden gelen elektrik ile mi besleniyor yoksa şarj edilen aküden mi besleniyor? Yük çıkışına en fazla ne kadar amperlik yük bağlayabiliriz?
Bu sorduğum soruyu yine üyesi olduğum amatör yelkencilikle ilgili bir forumda sordum sonrada cevaplara göre mantık yürütüp yeni sorular sordum sonuç olarak beni net üzerinde sanal olarak linç ettiler. Umarım cevaplar gelince burada böyle bir şey olmaz.

Etiketler
Bir bilen lütfen açıklasın. Solar şarj aletlerinde neden yük çıkışı da var? bu yük çıkışı doğrudan panelden gelen elektrik ile mi besleniyor yoksa şarj edilen aküden mi besleniyor? Yük çıkışına en fazla ne kadar amperlik yük bağlayabiliriz?
Bu sorduğum soruyu yine üyesi olduğum amatör yelkencilikle ilgili bir forumda sordum sonrada cevaplara göre mantık yürütüp yeni sorular sordum sonuç olarak beni net üzerinde sanal olarak linç ettiler. Umarım cevaplar gelince burada böyle bir şey olmaz.
Benim kullandığım cihazla ilgili yük çıkışının amacını açıklayayım.
Yük çıkışından cihaz modelinde belirtilen kadar amper çekilebilir.
Bu çıkışın açık/kapalı olacağı zaman dilimi programlanabilir.
Böylelikle güneş doğuşu ve güneş batışından kaç saat önce ve/veya sonra yük çıkışı aktif olacağı ayarlanabiliyor.
Örnek olarak dış aydınlatmalar bu çıkıştan beslenir ve güneşe bağlı olarak otomatik açılıp kapanır.
Ben yük çıkışını şimdilik kullanmıyorum. Çekme karavanımın tüm enerjisini aküden alıyorum.
Edirne'ye selamlar...
1617819151247

Bir bilen lütfen açıklasın. Solar şarj aletlerinde neden yük çıkışı da var?

Başka solar regülatörler için bu ikinci çıkışın hangi anlamlı bir işlev için gerektiğini yazan biri olursa ben de çok memnun olacağım ama benimkinin gayet somut bir işlevi var.
O da araç aküsüne %10 değeriyle destek akımı göndermek.
Özellikle karavan, tekne gibi arada çoğunlukla yatan araçlar için faydalı olacağı gayet anlaşılır olmalı. Benim SunSaverDuo regülatörün Duo kelimesi de zaten bu işleve işaret etmekte.

31A46AE5 ED6B 4828 931B 75E3EF3FBD38

Birçok regülatörde bu düzen olmadığından , yukarıda yazdığım gibi şemalarda ampül resmini koydukları bu yük çıkışının akla uygun bir işlevine ilgili birkaç forum tartışmalarının sonunda bile ulaşamadım.

Aklı selim bana; benzeri yüzdeli bir düzeneği olmayanların, böyle bir bağlantıya kalkışmamalarını söylüyor..Yani çıkışı olabilir ama kılavuzunda araç aküsü diye üzerine basarak yazmıyorsa veya @selsun ‘un regülatöründe olduğu gibi akım ayarlanamıyorsa denenmemesi de belki yerinde olurdu ?
Neme lazım, durup dururken, bir de günaha girmeyeyim.. :yum:

Benimkinde akım %10-%90 yahut %50-%50 olarak ayarlanabiliyor.
İkinci çıkış kullanılmadığı zaman ise kapasite %100 değerinde akmakta.

Aşağıdaki paragrafı yazdıktan sonra düşüncemin yanlış olduğunu düşünerek hemen sildim. Fakat nedense paragraf silinmeden kalmış ve @ince999 da onu cevaplamış. Bu durumda onun cevabı anlamsız kalmasın diye ben de yazdıklarımı tekrar silmedim.

İnsanın aklına yine de şöyle bir soru geliyor. Bilmem ne kadar anlamlı ?
Solar dolum boyunca yaşam aküsü araç aküsüne zaten röle veya B2B ile bağlı ise regülatörün bu yük çıkışını da araç aküsüne bağlamak mutlak gerekli mi ?
Sanırım alternatör bazlı bu sistemlerde, araç aküsüne bu sefer de tersine yani yaşam aküsünden gelen akıma izin verilmiyorsa, ancak o zaman böyle bir bağlantı anlam kazanabilir..

Yani sistemlerde iki akü arasında bu ters akımı önleyen diyot veya benzeri bir birim var mıdır ?

Dikkat
Yukarıda yanlış olan; araç park ederken marş ve yaşam akülerinin bağlı değil aslında ayrı olmaları !

Son düzenleme:

Yukarıda yazan yük çıkışı kullanımı mantıklı fakat hizmet aküsü güneş panelinden beslenmediği zamanlarda hizmet aküsünden marş aküsüne doğru elektrik akımı olacak ihtimali var şayet panel elektrik üretmiyorken bile load terminalinde voltaj varsa. Bir sıkıntılı durum daha oluşabilir: Şimdi marş aküsü Load ucundan aletimize bağlı ise biz bu bağlantıyı ortadan kaldırmadan motoru çalıştırıp arabanın marş aküsünde 14 voltaj gibi değerlere ulaşınca loada doğru elektrik akımı akmaya başlayınca yani arabanın alternatöründen load çıkışına elektrik gelince istenmeyen arızalar ortaya çıkabilir mi?

.
Hüseyin bey, düştüğüm çukura sizi de çekmişim.
Kusura bakmayın. :yum:

Fakat,
.....arabanın alternatöründen load çıkışına elektrik gelince istenmeyen arızalar ortaya çıkabilir mi?
şeklindeki haklı sorunuz sanırım; regülatörün çıkışlarında ters akımı önleyici diyotların olması gerektiği şeklinde cevaplanabilir ?

Sorunuzla doğrudan ilgili olmasa da bildiğim kadarıyla solar panellerin kendisinde bile (aküye regülatörsüz bağlı durumlar için) karanlıkta aküden panele ters akımı önlemesi için diyot bulunmakta..

Ahmet bey merak etmesin bizde de kuyuya atılacak daha çok taş var.. :yum:
Bereket sonunda az çok çıkarabiliyoruz galiba...

Son düzenleme:

Solar panelin yük çıkışı ile akü arasında bağlantı var mı?
İlk işim ölçmek olacak . Ben bu çıkışı kullanmadığımdan merak etmemiştim.

Hocam çok haklısın o Çıkışa bende takıldım. Onun çıkış değil giriş olması lazımdı.ki Biz aküyü rahatça şarj edebilelim tasarlayanların aklı yok bence.

.
Sorunuz bana mı Teoman bey ?

Ben panel ile akü arasında bazen yapılan direk bağlantıdan;
* düşük kapasiteli pencere önü akü destek dolumlarını,
* tablet ve telefon için portatif panel uygulamalarını ve
* Afrika’da kullanılan UNİCEF tarafından projesi desteklenmiş, geceleri de özel sıvılı ısı aküsüyle atlatan aküsüz aşı ve ilaç buzdolaplarını kast etmiştim.
(Şimdi tekrar baktım artık akü de koyuyorlar)

Ahmet bey, kusura bakmayın cevapları çok hızlı okuyorsunuz sanırım ? :confused:
Bu hızla akünüzün dolmasını bile bekleyememeniz anlaşılır olmalı ? :p

Son düzenleme:

.
Hüseyin bey, düştüğüm çukura sizi de çekmişim.
Kusura bakmayın. :yum:

Fakat,

şeklindeki haklı sorunuz sanırım; regülatörün çıkışlarında ters akımı önleyici diyotların olması gerektiği şeklinde cevaplanabilir ?

Sorunuzla doğrudan ilgili olmada da bildiğim kadarıyla solar panellerin kendisinde bile (aküye regülatörsüz bağlı durumlar için) karanlıkta aküden panele ters akımı önlemesi için diyot bulunmakta..

Ahmet bey merak etmesin bizde de kuyuya atılacak daha çok taş var.. :yum:
Bereket sonunda az çok çıkarabiliyoruz galiba...
Abi biz inmişiz kuyuya attığımız taşı çıkarmaya sen yukarıdan halen taş atmaktasın :smiley:)
Kafamızı gözümüzü yarıcan gözünü seveyim. :smiley:)

MPPT nin panelden gelen akımı aküye ilettiği hatta(Akü çıkışı diyoruz amma oradan geri besleniyor biri bana anlatsın beynim yandı.) diyot takılamıyor. Çünkü Mppt ters akımla Aküden besleniyor. Diyot takarsanız mppt kapanır. Bu yüzden sigorta takmışız. kaldırdıkmı mppt devrede indirdikmi kapalı. :smiley:)

@ince999 Sigortanın yeri yanlış dedi. Bırak mppt çalışsın sende ne kadar dolum yaptığını gör dedi.
MPPT çalıştıkça akım çekiyor. Şarj süresini uzatır. Akıllı şarj aleti aldığımdam mppt çalışmasına ihtiyaç yok.
Tabiki bence.

.
Solar regülatörü kendisine zaten panelden gelen akımı kullanıyor. Akünün akımına gereksinimi olduğunu ilk defa sizden duydum..
Nerede okuduğunuzu yazabilir misiniz ?
Ben bankada param varken, faizle hiç borç almadım..
Açıkcası bence akla da uygun değil ama cevabınızı bir bekleyim bakalım...

Keşke kuyuya inmeseydiniz, zaten bu gidişle kovanın ipine bile gerek kalmayacak.. :p

...
Hatta şimdi aklıma gelen iki noktayı da ekleyeyim.
* Çalışma kılavuzlarında okunan solar regülatörlerin randıman yüzdesinden geri kalan bölüm, aletin çalışma için yaptığı tüketimi söylemekte. (Maksimal değerler sadece kısa bir aralık için geçerli !)
* Paneller regülatörlere bağlandığında sanırım (?) bende olmayan LCD ekranı aktive olmakta.
Bunlar regülatörlerin akü akımına gereksinimleri olmadan çalıştıklarını göstermeli ?

Son düzenleme:

.
Solar regülatörü kendisine zaten panelden gelen akımı kullanıyor. Akünün akımına gereksinimi olduğunu ilk defa sizden duydum..
Nerede okuduğunuzu yazabilir misiniz ?
Ben bankada param varken, faizle hiç borç almadım..
Açıkcası bence akla da uygun değil ama cevabınızı bir bekleyim bakalım...

Keşke kuyuya inmeseydiniz, zaten bu gidişle kovanın ipine bile gerek kalmayacak.. :p

...
Hatta şimdi aklıma gelen iki noktayı da ekleyeyim.
* Çalışma kılavuzlarında okunan solar regülatörlerin randıman yüzdesinden geri kalan bölüm, aletin çalışma için yaptığı tüketimi söylemekte. (Maksimal değerler sadece kısa bir aralık için geçerli !)
* Paneller regülatörlere bağlandığında sanırım (?) bende olmayan LCD ekranı aktive olmakta.
Bunlar regülatörlerin akü akımına gereksinimleri olmadan çalıştıklarını göstermeli ?
Hocam MPPt den aküye giden hatta sigorta taktım,sigortayı kapatınca MPPT lcd ekranı devre dışı oluyor .
Enerjiyi panelden alsa gece ve gündüz lcd ekran çalışmaz, çalışmak için gündüzü bekler.
Verim hesabına gelince ha aküden çekmiş ha panelden kullanmış. Verim hesabını yaparken mppt nin harcadığı miktarı düşmek zorundalar. Mecburlar hesap yanlış çıkar.
Yok öyle bir dünya.
İnternette bir kısım yabancı zevat MPPT yi PWM ile karıştırıyor. PWM ler sizin dediğiniz gibi aküye gerek yokmuş onlarda. Bende burada astığım astık kestiğim kestik konuşuyorum.
Aldığım ürününün kullanım klavuzunu inceledim.
Direkt akü lazım diye bir cümle yok. Kullanım kısmından şeye(tabloya) baktım Diyelim ki akünün voltajı ölüm noktasına geldi mppt ne yapar bütün beslemeleri keser değil mi. Keser . Buna rağmen kendi kullanımını kesmiyor. Öyle bir ifade yok. Hep yuvarlak dönmüş. ampül ambleminden çıkış yaptığınız kısımları kesiyor. Kullanım yapacaksanız aküden kullanmayın buraya bağlayın diyor.Katalog bizim karavanda orası boş.
Biz Türkler bunu yapan çinliden daha iyi biliyoruzdur.
Epever2206Nxds2
Protections

.
Argümanlarınıza söyleyecek sözüm yok Ahmet bey.
Bu alet de az egzotik değil hani.. :rolleyes:
Burada üzerine konuşuyoruz zaten..
Bu arada bugün tekrar akümü şarj ettim. %64 12,8v gösteriyordu alet.
geçen seferki gibi şarj süresi çok sürmedi. Storage devresinde çekim 0 A olana kadar bekledim. sonra fişi çektim. mppt yi açtım %78-77-76 gösterdi. MPPT ne akım çekiyor arkadaş.
Sonuç olarak aldığım ürün 105 A AGM aküyü şarj ediyor. (Sanırım 12 v 230 A e kadar eder)

En sevdiğim özelliği bluetooth teknolojisi olması. Android programla bağlanabilmeniz ve sizin cep telefonundaki internetten kendisini güncelleyebilmesi.

MPPT nin %80 göstermesini anlayamadım.
SORU 1 : Akü gerçektende %80 mi? %100 mü şarj edildi?

SORU 2: MPPT doğru söylüyorsa aküyü %100 şarja nasıl çıkaracağız?

Soru 3: YALAN söylüyorsa,Nasıl doğru ayarlayacağız.?

Cevapları sallamadan alalım :smiley:)

AGM akülerinin şarj edilmesi esnasında akü şarj cihazı (redresör) voltajı 14.40 V a sabitlenmelidir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR