105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,409
"Akü doluluk oranı" rakamını bilmek bu kadar mı önemli arkadaşlar? yaklaşık 40 senedir motorlu araç sahibiyim. Bu güne kadar Marş motoru aküsünün doluluk oranını yani ne kadar dolu olduğunu bir kere bile merak etmedim. Araç üstündeki akülerimde bana senelerce hizmet ettiler. Doluluk oranlarını bilseydim ne değişecekti ki

Etiketler
Ekli dosyayı görüntüle 635716

Voltmetreden alınacak gerilim değeri için ölçümün; tüketimin ama özellikle dolumun en az bir saat sonrasında ve hatırladığım kadarıyla (?) 20-25 °C de yapılması salık verilmekte.
En sağlıklı değer ise ancak aktuel kalibre edilmiş akü kompüterlerinden alınabilmekte !..

Doktora çalışması yapanlara sevgi ile duyurulur... :yum:

Aynı cihazın 15 amper olanı olsa daha mı iyiydi acaba
Yine de
105 amper agm aküyü şarj edecektir diye düşünüyorum
Birazdan bu konuda teknik bilgiye hakim olan üstadlar yorum yapacaktır
Sanırım haklısın 15 hatta 20 si daha iyi olurmuş. SANKİ.
Onları alsaydım daha hızlı şarj edermiydi ki. PC programına göre gerilim değişecekmiydi.
Resmen 10 saat sürdü. Beklemeye 15-20 saatte filan geçti.

"Akü doluluk oranı" rakamını bilmek bu kadar mı önemli arkadaşlar? yaklaşık 40 senedir motorlu araç sahibiyim. Bu güne kadar Marş motoru aküsünün doluluk oranını yani ne kadar dolu olduğunu bir kere bile merak etmedim. Araç üstündeki akülerimde bana senelerce hizmet ettiler. Doluluk oranlarını bilseydim ne değişecekti ki
Biz acemiler pek meraklıyız,
Acaba akümü şarj edebildim mi?
Doğru ürünü aldım mı?
Performans ne seviyede ?
Yanlış birşey yapıyormuyum?
Deli sorular.

Sanırım haklısın 15 hatta 20 si daha iyi olurmuş. SANKİ.
Onları alsaydım daha hızlı şarj edermiydi ki. PC programına göre gerilim değişecekmiydi.
Resmen 10 saat sürdü. Beklemeye 15-20 saatte filan geçti.
200 amper jel aküyü 20 amper şarj cihazı ile 17 saatte şarj ediyordum
Bence şarjın uzun sürmesi normal
Bu tür jel-agm aküler akıllı şarj cihazı ile uzun sürede tam şarj oluyor

200 amper jel aküyü 20 amper şarj cihazı ile 17 saatte şarj ediyordum
Bence şarjın uzun sürmesi normal
Bu tür jel-agm aküler akıllı şarj cihazı ile uzun sürede tam şarj oluyor
Artık aldık. Kullanacağız. Victron u inceledikçe bütün sistemi söküp baştan yapasım geldi.
Herşeyi victron yapasım var adamlar iyi reklam yapıyor , Özenip alıyorsun.
Benim akü bağlantı kabloları kalın tekparça sert bakır kablo. Onları değişesim var.
Ruh hastasımıyım acaba :smiley:)

@omnitemporal @Doğrucu Davut @Akdeniz45 @ince999 @bartek @fsirin
Görülen o ki Delinin biri ki o ben oluyorum kuyuya bir taş attı 40 akıllı çıkaramadı. :smiley:)
İşin magazin boyutuna gelirsek. Dağda aküm bitse jeneratör alsam alacağım jeneratör hiç durmadan 4 saat çalışabiliyor.(Portatifler) Bizim aküler 10-15 saatte şarj oluyor. Kısaca jeneratör masrafından kurtulduk.
Bu kadar pahalı şarj cihazı alıp sonra akümü şarj etmedi galiba diye ağlamak ben deniz, akü cahiline mahsus sanırım.

@omnitemporal @Doğrucu Davut @Akdeniz45 @ince999 @bartek @fsirin
Görülen o ki Delinin biri ki o ben oluyorum kuyuya bir taş attı 40 akıllı çıkaramadı. :smiley:)
İşin magazin boyutuna gelirsek. Dağda aküm bitse jeneratör alsam alacağım jeneratör hiç durmadan 4 saat çalışabiliyor.(Portatifler) Bizim aküler 10-15 saatte şarj oluyor. Kısaca jeneratör masrafından kurtulduk.
Bu kadar pahalı şarj cihazı alıp sonra akümü şarj etmedi galiba diye ağlamak ben deniz, akü cahiline mahsus sanırım.

Önce hatanın hangi cihazda olduğunu bulmak lazım. Bence, önce Mppt’yi devreden çıkararak sadece şarj cihazı ile şarj edip, aküdeki gerilimi de multimetre ile ölçmekte fayda var. Böylece şarj cihazının doğru şarj edip etmediğini bulmak mümkün.

Şarj cihazı iyiyse Mppt‘ nin ayarlarını kontrol etmek lazım.

Hatayı bulmadan yoldan dönmek yok!:sweatsmile:

Konuyu açıp toparlamak gerekliliği ne kadar da belli oldu. Bizim alette %76gösterdi. Gerçekten%100dolum yapmak için ne lazım acaba. Bir dahaki şarj hızlı olacak. Fişi çeker çekmez mppt yi açtım.Ekli dosyayı görüntüle 635672

MPPT Epever cihazının montajını yaparken dört tarafında da 15 cm lik mesafe bırakmak gerekiyor. Mesafe cihazın fazla ısınmaması için gerekli (kullanım klavuzundan).
MPPT

Kulanım klavuzunun bütününü Türkçe’ye Google üzerinden çevirmek mümkün değil ama sayfa sayfa çevirmek mümkün. Sizde Türkçe klavuz varsa burayı silebilirim.

Son düzenleme:

Kullanım kılavuzunda aynı zamanda bağlama/sökme adımlarını da belirtmişler.
Bağlantı yaparken önce akü bağlantısı, sonra yük bağlantısı en son olarak güneş paneli bağlantısı.
Sökme yaparken ters sıralama.
Aynı zamanda devre kesici güneş paneli bağlantısında öneriliyor. akü bağlantısında sadece sigorta tavsiye edilmiş.

Sn.neroarkan'ın mppt - akü arasında sigortayı indirdim, kaldırdım hareketi kullanım kılavuzundaki sırayı bozuyor.

Aynı cihazı ben de kullanıyorum. mppt - akü bağlantısını sıralama dışı ayırdığımda cihazın şaşırdığını gördüm.
şarj cihazını kullanırken güneş panelinin devrede olmasını istemiyorsak güneş paneli - mppt arasındaki bağlantıyı ayırabiliriz. Bu şekilde mppt cihazı akü ile ilgili bilgileri sürekli gösterir.

1617731959568

Şemadaki işlem sırası mantığına göre cihaza alet bağlama ,çıkarma işlemleri yapılırken aletimizin aktif durumda olması gerekiyor Bundan dolayı Akümüz aynı zamanda aletimizi çalıştıran elektrik kaynağı olarak kabul edildiği için ilk olarak aküyü cihaza takıp aletimizi uyandırıyoruz aktif hale getiriyoruz sonra diğer aletleri başlama çıkartma işlemleri yapıyoruz bu işlemler yapılırken aletimiz hep aktif durumda.
Bu şemada dikkatimi çeken şey ise 12/220 dönüştürücünün aletin yük çıkışına degil de doğrudan doğruya aküye bağlanması olmuş

Son düzenleme:

Bu şekilde mppt cihazı akü ile ilgili bilgileri sürekli gösterir.
Ben bu bilgiler ilgili appletde görülüyor diye anlamıştım..
Zaten ilk sayfalardaki görüntüler de applet görüntüleri.
Belki de @selsun aletin applet görüntüsünü kast ediyordur ?

Bu şemada dikkatimi çeken şey ise 12/220 dönüştürücünün aletin yük çıkışına degil de doğrudan doğruya aküye bağlanması olmuş
Westfalia benim aracıma da ayni şekilde bağlamış.
Bence de (prensipte) doğru..

Son düzenleme:

12/220 dönüştürücüyü bir üretici kaynak olarak düşünün.
Gücü geniş bir yelpazede seçilebilir.
Mppt nin yük çıkışı ise modeline göre sınırlanmış bir akım almaya uygun.
Fazlasını almaya kalktığımızda cihazın zarar görmesi söz konusu.
Dönüştürücü doğrudan aküye bağlandığında ise akü kapasitesine bağlı olarak kullanım yapar, mppt ye zarar verici hareket yapmamış olur.

Şemada aslında 2 sistem var,
İlk sistem, güneş paneli-mppt-akü
ikinci sistem, akü-dönüştürücü...

MPPT Epever cihazının montajını yaparken dört tarafında da 15 cm lik mesafe bırakmak gerekiyor. Mesafe cihazın fazla ısınmaması için gerekli (kullanım klavuzundan).
Ekli dosyayı görüntüle 635717
Kulanım klavuzunun bütününü Türkçe’ye Google üzerinden çevirmek mümkün değil ama sayfa sayfa çevirmek mümkün. Sizde Türkçe klavuz varsa burayı silebilirim.

Hocam elbise dolabına koymuşlar altında ısıtıcı var yazın ısınır muhtemelen. Kullandıkları kablolar sert kalın bakır kablo .
Neresinden baksan elinde kalıyor.

Kullanım kılavuzunda aynı zamanda bağlama/sökme adımlarını da belirtmişler.
Bağlantı yaparken önce akü bağlantısı, sonra yük bağlantısı en son olarak güneş paneli bağlantısı.
Sökme yaparken ters sıralama.
Aynı zamanda devre kesici güneş paneli bağlantısında öneriliyor. akü bağlantısında sadece sigorta tavsiye edilmiş.

Sn.neroarkan'ın mppt - akü arasında sigortayı indirdim, kaldırdım hareketi kullanım kılavuzundaki sırayı bozuyor.

Aynı cihazı ben de kullanıyorum. mppt - akü bağlantısını sıralama dışı ayırdığımda cihazın şaşırdığını gördüm.
şarj cihazını kullanırken güneş panelinin devrede olmasını istemiyorsak güneş paneli - mppt arasındaki bağlantıyı ayırabiliriz. Bu şekilde mppt cihazı akü ile ilgili bilgileri sürekli gösterir.

Ekli dosyayı görüntüle 635721
Eprever

Sigorta koyduğum yer mppt + kutup akü çıkışı işaretledim.
Beslem kısmındaki işaretli yerde anahtarlı ayırıcılar var.
Sisteme aksi bir durum yok. Yalnız aşağıdaki cümlede haklısınız, MPPT beslemesi güneş panelindendir diyerek kendi kullanır artanı gönderir diye düşündüm meğer aküden enerji alıyormuş.Buna rağmen çizelgede Sigorta var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR