100w Tüketim 12v Karavan Kliması Buldum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alistas35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,135

Etiketler
Tam yeni bir konu açacaktımki baktım konu açık yazayım hemen dedim şimdi Ali beyin aattığı iç üniteden alıp fotoğrafını atacagım 12v buzdolabı kompreaörüne bağlayıp kullana bilirmiyiz ne kadar verimli olur soğutmacı ve klimacı arkadaşlar bilgi verirse süper olur. Youtubede birinin kara düzen yaptığı videoyu alta atıp ordan örnek almanızı istiyorum

Önce 12 v luk bir compresör yaklaşık 4 amper civarında çalışıyor bu kompresörden çıkan bakır boru kondanser (radyatör) e bağlanıyor tabi bu kondanser modifiye edilebilir buzdolabı kondanseri fazla ısınabilir. Kondan serden çıkan boru ise bu iç üniteya bağlanacak sonra iç üniteden çıkan boru ise tekrar kompresöre dönecek yani basit buzdolabı mantığı zaten klimada bu mantıkla çalışıyor. Kondenseri soğutmak için fanada ihtiyacımız var 12 v luk buda yaklasık 2.5 amper felan çeker iç ünite ise 8 amper yazıyordu bnm baktığım üründe onunda fotosunu atıcam yani toplamda 15 amper saate bir klimamız olacak ancak sorun şu bu yaptığımız klima yaklaşık 2000 tl ye maal oluyor değermi deymezmi asıl sorun o bilir kişilerden olurdu olmazdı yardım istiyorum. Tabii bu kondanserin havalanması için karavanda 2 adet havalandırma deliğide açılacak.

Video: https://youtu.be/Rw5-lLFkOVU
bu arkadaşın yaptığı kaba yöntem biz buna satın aldığımız iç üniteyi ekliyeceğiz.

Bu gördüğünüz iç ünite
Ekli dosyayı görüntüle 519371Ekli dosyayı görüntüle 519373

Buda 12 v luk kompresör.
Ekli dosyayı görüntüle 519374

Buda kondanser her buzdolabının arkasında bulunur.
Ekli dosyayı görüntüle 519375
Klima kompresörü rotary kompresör olarak geçer. Buzdolabı kompresörü ise hermtik kompresördür. Bunlarda kendi içinde yarı hermetik ve hermetik olmayan (kayışlı) diye ayrılır. Kalorileri ve hizmet amaçları farklıdır. Buzdolabı kompresörünü klima olarak kullanamazsınız. Sistem kurulur çalışır, biraz serinlik verir kompresör ateş gibi olur bir süre sonra yanar.

50 yada 100 litrelik bir hacmi soğuttuğunuz makineden 8-10 metreküp lük bir hacmi soğutmayı beklemeyin

Peki çekme karavan için uygun maliyetli bir soğutma çözümü nasıl olabilir? standart ev tipi klimayı invertor kullanarak kullanacak şekilde kurmak en doğru yöntem diye anlıyorum yazdıklarınızdan acaba ev tipi split klima dış ünitesi içindeki kompresör 12v ile değiştirilemez mi?

karavan icin en uygun maliyetli serinleme cozumu iki adet 12 cm bilgisayar fani. maalesef diger yontemler daha karmasik ve sonuc cogunlukla husran. karavanin ev olmadigini, eve cevirmenin gereksiz ve masrafli oldugunu unutmayalim. herkes karavan yapmak, karavanda kalmak zorunda degil. ev konforundan vazgecemeyen dostlara tek gecelik konaklamali geziler oneririm. hatta gezi de demeyelim uzun sureli piknik diyelim. cunku bu tarz seven dostlar kampci degil genelde mangalci ve paylasimci oluyor bol bol mangalbasi fotosu videosu paylasiyorlar 🙂🙂🙂🙂🙂

.
Benim Oğlum Bina Okur, Döner Döner Yine Okur.

Başlığa verilen ana cevabın benzeri, böyle benzeri başlıklar için belki yirmi kere verildi, ona uygun benzeri sorular da belki yine otuz kere sorulmuş olabilir. Üstelik bazen ayni başlıktaki cevap ilerde soru olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Verdiğim sayılar doğru olmayabilir ama bendeki etkisi inanın bu boyutta.
Aman lütfen kimse üzerine alınmasın, mesele sadece bu konuyla ilgili değil.
Neredeyse her konu için ayni teranedir devam edip gidiyor.

Böyle şeyleri binbir çaba, tecrübe ve bilgi ile bulan, yasalarını koyanların, devam etmek için nasıl nutku tutulmuş olarak bizi özellikle de konuya yeni başlayanları beklediklerini düşünmeyi, aklım havsalam almıyor açıkcası.

Dünyada oturmuş bir karavan bilgi ve tecrübesi varken, konu izolasyon, tuvalet yahut diğer benzeri bölümler için de ayni yönde devam etmekte.

Belki eski yazılanları arayıp bulup okumak yerine forumu arama motoru olarak kullanmak daha kolay geliyor olmalı ?
Sanırım karavancılığın bizden evvel bulunduğu gerçeğini ara sıra kimseyi incitmeden hatırlatmak gerekiyor. Burada yapmak istediğim de sadece buydu..

Tekrar ediyorum lütfen kimse şahsen üzerine almasın.
Çevap verme gereksinimi duyanlar konuyu genel yaklaşım alarak ele alabilirlerse, kimse de huzurundan olmaz..
.

Son düzenleme:

Isınmak doğanın kendisinde var zaten, ateş yakarsın, soba yakarsın, karda kalın kıyafet giyersin , kutuplarda iglo yaparsın.

İlk önce ısınmayı yazma sebebim her ne olursa olsun, bulunduğumuz coğrafyada yanınızda bir çakmak olsa yeter. ( ateş başlatıcı yada magnezyum çubuğu degil )

Soğutmak için böyle bir seçenek yok maalesef . Ya yazın yaylaya çıkarsın, kışında güneye inersin. Yada yazın hem güneyde olucam hemde keyif yapıcam dersin, tahminen (hesap yapmadım) 20.000 tl klima için, klima hariç, akü, güneş paneli vs bütçe ayırırsın olur biter.

Kamp yerinde klima mümkün. İyi firmaların tavan kliması veya yatak altı kliması var. Split klima da mümkün. Bazı kamp yerleri elektrik için ekstra ücret alır veya sayaç bağlayabilirler. Faturasını öderseniz istediğiniz kadar klima kullanırsınız. Bunun dışında yapacağınız sabit yatırımın büyük miktarı beş yılda eriyip yokolacağından Sn. İlker 72'nin bahsettiği yatırımlara girmenizi önermem. Benim önerim gerçekten bu mesele bu kadar önemliyse 3,5KVA lık bir jenaratörle çözülmesi olur. Bunun benzini de epey tutar ama her şeyi de çalıştırır fırın ve ani olmayan su ısıtıcı da dahil.
Bunun dışında sihir veya keramet olmadığı sürece mucize bir klima buldum cinsi şeylere temkinli yaklaşmak gerekiyor. Ben bu konuda kişisel fikrim olarak karavanda klima kullanacağıma çeker yaylalara gider doğal havayı bol oksijeni ve yaylanın binbir çiçek kokusunu dinlerim daha iyi. İnsanın gerçekten yaşaması zor olan bölgelere yazın gitmiyorum. Marmaris yerine Erdek'i tercih ediyorum. Bir de güzel gölge yerimi bulursam keyfimi geçiyorum. Aracınız güneşteyken aracın içini güneş enerjisiyle soğutabilecek bir klima sistemi kurmak gerçekten astarı yüzünü geçecek bir iş. Kampinglerde kalıyorsanız bu düşünülebilir ama ben karavanını gezdiren (Veya karavanıyla gezen) bir karavancı olarak en azından 60-70kg ekleyecek bu yapılanmayı karavanımda uygun bulmuyorum. Bunun sonucu olarak karavanım güneşteyken yazın içerde 35 dereceleri görebiliyor ama sadece 12 volt vantilatörle idare oluyorum. 12 volt vantilatör gezen bir karavanda en iyi çözüm. Sadece kamplarda kalıyor olsanız dahi.

Son düzenleme:

Klimayı çalıştıracak sisteme beş tane yüzlük jel akü koysanız sırf bunun ağırlığı 150kg gelir. Bunu 750kg dan hafif hiçbir karavanda yapamazsınız. Bu karavanlarda bu kadar aküyü koyacak yer de yoktur. 750 kg dan ağır karavana belki koyulabilir. Sözgelimi erba 5,25 e konulabilir. Bu karavan çatıda da daha çok güneş paneli için yer bulunduracaktır. Ama bütün sistemin ağırlığıyla bu Erba da epey ağırlaşacak belki de iki tonu aşacaktır. Böyle bir karavanı tek kişi elle akuple edemezsiniz.
Yine de kamyon büyüklüğünde bir motokaravanınız olup cebinizde fazladan bir 15-20 bininiz varsa ve nasıl harcayacağınızı düşünüyorsanız elektriksel anlamda bunu yapmanız mümkün.

Öncelikle şunu belirteyim , hayatımda hiç karavanda kalmadım ve konu hakkındaki bildiklerimin hemen hepsi bu sitede değerli insanların paylaştıkları bilgi ve deneyimlerinden ibaret.Şu ana kadar okuduklarım ve takip ettiklerim ışığında temel olarak karavanla seyahat ve tatil yapma isteğinde olan insanların maceracı ruha sahip ,özgürlüklerine düşkün doğada bulunmayı ve içiçe olmayı seven , bazen de kalabalıklardan uzak kalmayı isteyen alışılmışın dışında alternetiflerden hoşlanan insanlar olduğu kanaatine vardım. Yani karavanla gezenler çok konforuna düşkün herşeyi hizmet satın alarak karşılamayı tercih etmeyen bir yapıdalar gördüğüm kadarıyla .Aktivitelerinde de kendilerine kolaylık sağlayacak ihtiyaçlarını daha iyi ve pratik olarak karşılayacak azami çözümler aramak bulmak ve bunları paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlamaktan da keyif aldıklarını görüyorum. Şimdi buradan hareketle karavanda klima konusuna gelirsek Karavanla seyahat eden büyük bir çoğunluğun klima olayını hiç sorun etmediklerini sıcakla başetmek üzere basit birçok çözümü uyguladıklarını takip ettim.Karavanla seyahat eden adam maddi durumu dert etmiyorsa arabasını çalıştırır karavanını soğutur , jeneratör çalıştırır kliması üfler , kampinge gider elektrik alır kliması çalışır , ben doğada karavanımla kalacağım doğayla içiçe olacağım diyen kişiler zaten klimayı dert etmez , klima konforu arıyorsanız karavanla niçin geziyorsunuz her yer otel pansiyon binin aracınıza gidin canınızın istediği yerde kalın tatilinizi yapın. an az 8-10 m3 genel bir alanı soğutmanız gerekiyor ve 5 btu luk bir kilima kullansanız dahi ve en tasarruflusu da olsa 700-800 W tan başlayan tüketimi olacağını hesaplarsanız bunu güneş enerjisi ie karşılamanın pek mümkün olmayacağı , karşılayabilecek donanımın hacmi ve ağırlığının ve maliyetinin buna değip değmeyeceği konusunun defalarca yazılıp çizildiği bir ortamda boşa kafa yormaya gerek yok deneyimli arkadaşlarımız doğayla içiçe ve fazla teknoloji kullanmadan karavanda yaşamanın yolunu bulmuşlar ve deneyimlerini paylaşmışlar , bırakın karavanda da klima olmasın klimasız yaşayamayanlar da karavan dışında bir seyahat tercih etsinler , boşa kürek çekmeyin hem bedava , hen klima zor.

.
Benim Oğlum Bina Okur, Döner Döner Yine Okur.

Başlığa verilen ana cevabın benzeri, böyle benzeri başlıklar için belki yirmi kere verildi, ona uygun benzeri sorular da belki yine otuz kere sorulmuş olabilir. Üstelik bazen ayni başlıktaki cevap ilerde soru olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Verdiğim sayılar doğru olmayabilir ama bendeki etkisi inanın bu boyutta.
Aman lütfen kimse üzerine alınmasın, mesele sadece bu konuyla ilgili değil.
Neredeyse her konu için ayni teranedir devam edip gidiyor.

Böyle şeyleri binbir çaba, tecrübe ve bilgi ile bulan, yasalarını koyanların, devam etmek için nasıl nutku tutulmuş olarak bizi özellikle de konuya yeni başlayanları beklediklerini düşünmeyi, aklım havsalam almıyor açıkcası.

Dünyada oturmuş bir karavan bilgi ve tecrübesi varken, konu izolasyon, tuvalet yahut diğer benzeri bölümler için de ayni yönde devam etmekte.

Belki eski yazılanları arayıp bulup okumak yerine forumu arama motoru olarak kullanmak daha kolay geliyor olmalı ?
Sanırım karavancılığın bizden evvel bulunduğu gerçeğini ara sıra kimseyi incitmeden hatırlatmak gerekiyor. Burada yapmak istediğim de sadece buydu..

Tekrar ediyorum lütfen kimse şahsen üzerine almasın.
Çevap verme gereksinimi duyanlar konuyu genel yaklaşım alarak ele alabilirlerse, kimse de huzurundan olmaz..
.
Okuyunca bu deyimin nereden geldiğini merak ettim ve böyle bir açıklamaya ulaştım.
"yaptığı işte sebat etmediği için ilerleme kaydedemeyen, bu yüzden de tekrar hep en baştan başlamak zorunda kalan insanların durumunu anlatmak üzere kullanılan bir deyim..."

Esasında haklısınız.
Bu konu defalarca konuşulmuştur ve ben yeterince arşiv taramadan konuya dalış yapmışımdır.
En kolay ve en doğru sonuç veren yargı bu.
Sizin ön yargılarınızla forumdaşları boğmamak için konuya geleceğim.
Esasında genel hatlarıyla durum şu;
Peltier teknolojisi ile verim alamayacağımı düşündüğüm için (belkide ön yargılıyımdır) acaba bana ne kadarlık bir güç lazım diye hesap yaptım. Normal şartlarda ihtiyacım olan 3500-4000 btu gücünde bir klima idi.
Bu güçte 12 voltluk bir klima bulmak kolay değil. Bazı araba klimaları motordan kayışla güç almadan elektrikli kompresörle çalışıyor ama onların da astarı yüzünü geçiyor. Birde araçlar sürekli motorları sayesinde aküleri şarj ettiği için çekilen güç çok da sorun değil ama akü kullanılan ortamda kazın ayağı öyle değil.
Aliexpress üzerinde bazı ürünler var 35-45 kg ek yük getiriyorlar ki bence sağladığı faydaya göre kabul edilebilir bir ağırlık.

TRY 2,401.28 15%OFF | 12V 24V bir/C klima evaporatör radyatör kompresör kiti kas araba kamyon Van traktör kazıcı karavan AC parçaları

TRY 1,706.43 10%OFF | Otomobil aküsü enerji klima, klima olmadan benzin, elektrikli klima için ekskavatör için
US $218.5 5% OFF|Otomobil aküsü enerji klima, klima olmadan benzin, elektrikli klima için ekskavatör için|Klima Montaj| - AliExpress

Bu da peltierli sistem

TRY 251.93 37%OFF | 12V 240W Peltier çip yarıiletken soğutma plakası buzdolabı büyük güç destekli bilgisayar soğutma plakası
US $28.62 41% OFF|12V 240W Peltier çip yarıiletken soğutma plakası buzdolabı büyük güç destekli bilgisayar soğutma plakası|Buzdolabı Parçaları| - AliExpress

Neyse aliexpress üzerinden getirme maliyeti de 6000 liranın üzerinde olduğunu görünce acaba düşük btu lu ikinci el mobil bir klima alsak nasıl olur diye düşünmeye başladım.
Esasında inverter ile çalıştırılabilir ama yine akü sorununu aşmak mümkün değil. Kompresör motorunu 12v ile değiştirmek belki bir seçenek olabilirdi ama açıkçası bunun da bir tasarruf sağlamayacağını düşünerek baz geçtim halbuki 500-600 liraya ikinci el bir mobil klima düşürebilirim.
Neyse sonuç olarak konuyu evde değerlendirdik biz bunu gece yattığımız ortamda kullanacaksak iç dış ünitesi olmayan tek parça mobil klimanın yapacağı ses bizi uyutmayacaktı halbuki bizim derdimiz şehrin gürültüsünden uzaklaşmak. Ayrıca o klimalar minimum 6000 btu ve açık kalırsa sabah nasıl çarpar bizi diye düşünerek baz geçtik. Ve nihayet çekme karavan için en uygun seçimin küçük mobil bir buz dolabı ve evaporatif dedikleri buzlu tip bir soğutucu olduğuna karar verdik. Küçük buzdolabı erba'nın düşük güçlü buzdolabının eksiği olan dondurma işini yaparsa ayrıca bizim gıdalarımızı da dondurarak depo eder diye düşündük.

Öncelikle şunu belirteyim , hayatımda hiç karavanda kalmadım ve konu hakkındaki bildiklerimin hemen hepsi bu sitede değerli insanların paylaştıkları bilgi ve deneyimlerinden ibaret.Şu ana kadar okuduklarımve takip ettiklerim ışığında temel olarak karavanla seyahat ve tatil yapma isteğinde olan insanların maceracı ruha sahip ,özgürlüklerine düşkün doğada bulunmayı ve içiçe olmayı seven , bazen de kalabalıklardan uzak kalmayı isteyen alışılmışın dışında alternetiflerden hoşlanan insanlar olduğu kanaatine vardım. Yani karavanla gezenler çok konforuna düşkün herşeyi hizmet satın alarak karşılamayı tercih etmeyen bir yapıdalar gördüğüm kadarıyla .Aktivitelerinde de kendilerine kolaylık sağlayacak ihtiyaçlarını daha iyi ve pratik olarak karşılayacak azami çözümler aramak bulmak ve bunları paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlamaktan da keyif aldıklarını görüyorum. Şimdi buradan hareketle karavanda klima konusuna gelirsek Karavanla seyahat eden büyük bir çoğunluğun klima olayını hiç sorun etmediklerini sıcakla başetmek üzere basit birçok çözümü uyguladıklarını takip ettim.Karavanla seyahat eden adam maddi durumu dert etmiyorsa arabasını çalıştırır karavanını soğutur , jeneratör çalıştırır kliması üfler , kampinge gider elektrik alır kliması çalışır , ben doğada karavanımla kalacağım doğayla içiçe olacağım diyen kişiler zaten klimayı dert etmez , klima konforu arıyorsanız karavanla niçin geziyorsunuz her yer otel pansiyon binin aracınıza gidin canınızın istediği yerde kalın tatilinizi yapın. an az 8-10 m3 genel bir alanı soğutmanız gerekiyor ve 5 btu luk bir kilima kullansanız dahi ve en tasarruflusu da olsa 700-800 W tan başlayan tüketimi olacağını hesaplarsanız bunu güneş enerjisi ie karşılamanın pek mümkün olmayacağı , karşılayabilecek donanımın hacmi ve ağırlığının ve maliyetinin buna değip değmeyeceği konusunun defalarca yazılıp çizildiği bir ortamda boşa kafa yormaya gerek yok deneyimli arkadaşlarımız doğayla içiçe ve fazla teknoloji kullanmadan karavanda yaşamanın yolunu bulmuşlar ve deneyimlerini paylaşmışlar , bırakın karavanda da klima olmasın klimasız yaşayamayanlar da karavan dışında bir seyahat tercih etsinler , boşa kürek
Öncelikle şunu belirteyim , hayatımda hiç karavanda kalmadım ve konu hakkındaki bildiklerimin hemen hepsi bu sitede değerli insanların paylaştıkları bilgi ve deneyimlerinden ibaret.Şu ana kadar okuduklarım ve takip ettiklerim ışığında temel olarak karavanla seyahat ve tatil yapma isteğinde olan insanların maceracı ruha sahip ,özgürlüklerine düşkün doğada bulunmayı ve içiçe olmayı seven , bazen de kalabalıklardan uzak kalmayı isteyen alışılmışın dışında alternetiflerden hoşlanan insanlar olduğu kanaatine vardım. Yani karavanla gezenler çok konforuna düşkün herşeyi hizmet satın alarak karşılamayı tercih etmeyen bir yapıdalar gördüğüm kadarıyla .Aktivitelerinde de kendilerine kolaylık sağlayacak ihtiyaçlarını daha iyi ve pratik olarak karşılayacak azami çözümler aramak bulmak ve bunları paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlamaktan da keyif aldıklarını görüyorum. Şimdi buradan hareketle karavanda klima konusuna gelirsek Karavanla seyahat eden büyük bir çoğunluğun klima olayını hiç sorun etmediklerini sıcakla başetmek üzere basit birçok çözümü uyguladıklarını takip ettim.Karavanla seyahat eden adam maddi durumu dert etmiyorsa arabasını çalıştırır karavanını soğutur , jeneratör çalıştırır kliması üfler , kampinge gider elektrik alır kliması çalışır , ben doğada karavanımla kalacağım doğayla içiçe olacağım diyen kişiler zaten klimayı dert etmez , klima konforu arıyorsanız karavanla niçin geziyorsunuz her yer otel pansiyon binin aracınıza gidin canınızın istediği yerde kalın tatilinizi yapın. an az 8-10 m3 genel bir alanı soğutmanız gerekiyor ve 5 btu luk bir kilima kullansanız dahi ve en tasarruflusu da olsa 700-800 W tan başlayan tüketimi olacağını hesaplarsanız bunu güneş enerjisi ie karşılamanın pek mümkün olmayacağı , karşılayabilecek donanımın hacmi ve ağırlığının ve maliyetinin buna değip değmeyeceği konusunun defalarca yazılıp çizildiği bir ortamda boşa kafa yormaya gerek yok deneyimli arkadaşlarımız doğayla içiçe ve fazla teknoloji kullanmadan karavanda yaşamanın yolunu bulmuşlar ve deneyimlerini paylaşmışlar , bırakın karavanda da klima olmasın klimasız yaşayamayanlar da karavan dışında bir seyahat tercih etsinler , boşa kürek çekmeyin hem bedava , hen klima zor.
Sayın merkezci benim karavan anlayışım sizin tarifinize uygun değil. Ben karavanı evden, şehirden kaçmanın bir yolu olarak görüyorum. Dolayısıyla hem evdeki imkanlarımı da doğada yaşamaya devam etmek hemde doğanın güzelliklerine sahip olmak istiyorum. Neden imkan varken kendimi daha ilkel şartlara mahkum edeyim bunu anlayamıyorum açıkçası. Bu konuda farklı görüşler var kimine göre karavanda yemek yapılmamalı, tuvalete girilmemeli ama ben bir tesise bağımlı kalmak istemiyorum yada tuvalet aramak, sıcaktan geceleri uykusuz kalıp yorgun bitkin bir tatil geçirmek istemiyorum. Bazıları hemen madem konfor arıyorsunuz o zaman otele gidin diye cevabı yapıştırmak için hazır bekliyor bunu da biliyorum. Ama zevkler ve renkler tartışılmaz. Tatilimi insanlardan uzak geçirmek konfordan vaz geçmek anlamına gelmez. Hele ki sokağa çıkma yasağı yeniden başlar mı diye tedirginlik duyduğumuz böyle bir zamanda otelin iyi bir alternatif olacağını hiç düşünmüyorum.

.
Karavanın kısıtlı olanaklarına doyurucu çözümler ancak, atılacak taşın ürküttüğü kurbağaya değebilmesi ile sınanmalı diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz iki sistemin somut ısı verileri elinizde olmadan sadece ücretleri üzerinden sonuca varmak bilmem ne kadar yeterli ? Üstelik evaporatör soğutucular nem sorunu yüzünden de karavan kültürünün oturduğu ülkelerde tabu olarak görülmekteler. Peltierin ise buzdolabı için bile yetersiz olduğu bilinmekte..

Çözüm arayışınıza ne kadar saygı duysam da sonuçta, yukarıdaki yazımın ikinci paragrafındaki temel düşüncemi değiştireceğimi pek sanmıyorum. :yum:

Kendi başına anlamlı çözümlerin, karavanın tecrübe süzgecinden geçmeden geçerlilik kazanması, en azından şüpheli kabul edilmeli..

Son düzenleme:

Sayın merkezci benim karavan anlayışım sizin tarifinize uygun değil. Ben karavanı evden, şehirden kaçmanın bir yolu olarak görüyorum. Dolayısıyla hem evdeki imkanlarımı da doğada yaşamaya devam etmek hemde doğanın güzelliklerine sahip olmak istiyorum. Neden imkan varken kendimi daha ilkel şartlara mahkum edeyim bunu anlayamıyorum açıkçası. Bu konuda farklı görüşler var kimine göre karavanda yemek yapılmamalı, tuvalete girilmemeli ama ben bir tesise bağımlı kalmak istemiyorum yada tuvalet aramak, sıcaktan geceleri uykusuz kalıp yorgun bitkin bir tatil geçirmek istemiyorum. Bazıları hemen madem konfor arıyorsunuz o zaman otele gidin diye cevabı yapıştırmak için hazır bekliyor bunu da biliyorum. Ama zevkler ve renkler tartışılmaz. Tatilimi insanlardan uzak geçirmek konfordan vaz geçmek anlamına gelmez. Hele ki sokağa çıkma yasağı yeniden başlar mı diye tedirginlik duyduğumuz böyle bir zamanda otelin iyi bir alternatif olacağını hiç düşünmüyorum.
Bende isterdim hiç bir tesise bağlı kalmadan, dışardan elektrik almadan klimayı açıp serin serin oturmayı
Ancak akü, güneş paneli bunu sürekli sağlamıyor
Düşük enerji harcayan sistemler yeterince soğutmuyor
Reel güncel durum şu
Ya arabayı sürekli çalıştıracaksınız,
Ya jeneratör çalışacak
Ya da dışardan bir yerden 220 elektrik alacaksınız

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende isterdim hiç bir tesise bağlı kalmadan, dışardan elektrik almadan klimayı açıp serin serin oturmayı
Ancak akü, güneş paneli bunu sürekli sağlamıyor
Düşük enerji harcayan sistemler yeterince soğutmuyor
Reel güncel durum şu
Ya arabayı sürekli çalıştıracaksınız,
Ya jeneratör çalışacak
Ya da dışardan bir yerden 220 elektrik alacaksınız

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Özet budur bence.
Forumdaki mühendis üstadlar daha iyi ifade edebilir belki ama bence termodinamik yasalarına ve entropi ilkelerine zihni sinir proceleri ile kafa tutmaya çalışmak, "don kişot"vari bir durum gibi geliyor bana.

Tabi burada önemli olan evaporatif tip soğutucunun fiyatından çok sağlayacağı somut fayda. Neden evaporatif soğutucu da karar verdiğimi açıklarken konunun ekonomik boyutunu da elbette göz önünde bulundurarak konuşmam gerekiyor. Elbette tatminkar bir soğutma için yüksek enerji gerekiyor ve bunu akü ile sağlayamıyoruz ve 220 volt fişe bağımlı kalmadan yaşamayı istemek güzel bir hayal bunun da bilincinde olarak evaporatif sistem dedim.
[/URL]

Burada da anlatıldığı gibi evaporatif sistemin soğutma verimliliği ortamdaki nem faktörüne de bağlı ve hedefimiz ortam sıcaklığını 10 derece civarında düşürüp uykuya geçişi sağlamak. Bunun dışındaki çözümler zaten uygulanabilir değil. Bu fikir de zihni sinir bir icat değil ve yerine konabilir bir enerji.
.
Karavanın kısıtlı olanaklarına doyurucu çözümler ancak, atılacak taşın ürküttüğü kurbağaya değebilmesi ile sınanmalı diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz iki sistemin somut ısı verileri elinizde olmadan sadece ücretleri üzerinden sonuca varmak bilmem ne kadar yeterli ? Üstelik evaporatör soğutucular nem sorunu yüzünden de karavan kültürünün oturduğu ülkelerde tabu olarak görülmekteler. Peltierin ise buzdolabı için bile yetersiz olduğu bilinmekte..

Çözüm arayışınıza ne kadar saygı duysam da sonuçta, yukarıdaki yazımın ikinci paragrafındaki temel düşüncemi değiştireceğimi pek sanmıyorum. :yum:

Kendi başına anlamlı çözümlerin, karavanın tecrübe süzgecinden geçmeden geçerlilik kazanması, en azından şüpheli kabul edilmeli.

Evaporatif sistem sogutucularla ilgili okuduğum şeylerden sonra allengirli hava deliği açma nemi çıkartma işlerinden vaz geçip tavan ve imkan varsa yan camları açıp şöyle sağlam bir tavan vantilatörü ile serinlemeye karar verdim.
Kamu oyuna saygılarımla arz ederim :D
TRY 150.33 24%OFF | 12V akülü tavan gölgelik Fan 16 ”/31.5” asılı kamp çadırı askı Fan açık barbekü için ev yurdu U1JE

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR