100w Tüketim 12v Karavan Kliması Buldum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alistas35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,854
Evaporatif sistem sogutucularla ilgili okuduğum şeylerden sonra allengirli hava deliği açma nemi çıkartma işlerinden vaz geçip tavan ve imkan varsa yan camları açıp şöyle sağlam bir tavan vantilatörü ile serinlemeye karar verdim.
Kamu oyuna saygılarımla arz ederim :D
TRY 150.33 24%OFF | 12V akülü tavan gölgelik Fan 16 ”/31.5” asılı kamp çadırı askı Fan açık barbekü için ev yurdu U1JE
👍Aklın yolu bir. Doğru karar verdiniz. Paranız cebinizde kalacak en önemlisi zaman kaybı ve sinir harbi yaşamayacaksınız ;)

Etiketler
Yakın zamanda sulu klima ile hüsran yaşayan bir karavancı video paylaşmıştı
Saatlerce çalışmasına rağmen ortam sıcaklığını bir iki derece düşürebiliyor
On derece düşürmesi zaten imkansız
İçeriyi aşırı derecede nemlendiriyor
Sağlıksız bir ortam oluşuyor
Bunun yerine
2 tane vantilatör iyi iş görür
Bir diğer durum gün boyu karavanı ege Akdeniz bölgesinde güneş altında bekletirseniz karavanın içi aşırı derecede sıcak hale gelir ve gece sıcaktan uyuyamazsınız
Bu nedenle gölge şart
Ağaç altı gölge yerler bulmak lazım
Güneşten enerji elde edeceğim diye karavanı sıcaktan kavurmaya gerek yok
Kamp yerlerini sevmiyorsanız bile 3-4 günde bir bir gece kampingde kalıp 220 v alıp aküleri doldurmak iyi bir fikir
Kamp yerinde 220 ile klima da çalıştırabilirsiniz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Veya,
BANA GÖRE en iyisi zaten sadece kampingde kalmak.
Yine de klima taşımam.
Tabii gerçek bir karavan kliması olmadıkça.
Gerçek karavan klimasına kapım açık.
Ama böyle şeylere gücüm yetmiyor.
Ancak PİYANGO oynuyorum ben de...
Ya Çıkarsa.

Yakın zamanda sulu klima ile hüsran yaşayan bir karavancı video paylaşmıştı
Saatlerce çalışmasına rağmen ortam sıcaklığını bir iki derece düşürebiliyor
On derece düşürmesi zaten imkansız
İçeriyi aşırı derecede nemlendiriyor
Sağlıksız bir ortam oluşuyor
Bunun yerine
2 tane vantilatör iyi iş görür
Bir diğer durum gün boyu karavanı ege Akdeniz bölgesinde güneş altında bekletirseniz karavanın içi aşırı derecede sıcak hale gelir ve gece sıcaktan uyuyamazsınız
Bu nedenle gölge şart
Ağaç altı gölge yerler bulmak lazım
Güneşten enerji elde edeceğim diye karavanı sıcaktan kavurmaya gerek yok
Kamp yerlerini sevmiyorsanız bile 3-4 günde bir bir gece kampingde kalıp 220 v alıp aküleri doldurmak iyi bir fikir
Kamp yerinde 220 ile klima da çalıştırabilirsiniz

Evet tecrübeler paylaşıldıkça taşlar yerine oturuyor. İyi ki herkes görüşlerini sabırla paylaşmaya devam ediyor da benim gibi meraklı ama tecrübesiz kişiler için bir değerlendirme yapma imkanı doğuyor. Yoksa gerçekten çok hata yapacaktım. Fikirlerini esirgemeyen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bir ara kızdınız bize ama

Murat bey ben yapıcı her türlü eleştiriye ve fikre açığım yanlış düşünüyor olabilirim eksik biliyor olabilirim, bilmiyor da olabilirim neticede herkesin fikrini açıklaması fikirlerin tartışılması lazım ki doğruyu bulalım. Ben yapı olarak aklıma yatmayan hiçbir şeye eyvallah diyemem ama düşünceme ters şeyler söylendiği zaman da acaba neden böyle düşünülüyor diye araştırır kendimi sorgularım. Bu tavrımın da kimseye yanlış gelmesini beklemiyorum açıkçası. Güzel olan doğruyu beraberce bulmak ileride başka bir konuda yine farklı düşünebiliriz bu size kızdığım anlamına gelmesin burda üslûp konusunda bir hata olmadığı sürece kimsenin kimseye kızma hakkı olduğunu düşünmüyorum

Selam,

Karasal iklim olan yerlerde evaporatif soğutma sizi üzmez. Size gücün yeterli gelmemesinin sebebi; düşük ısı transfer yüzeyi, sıcak su, düşük fan gücü gibi nedenler olabilir. Ama karasal iklimden uzaklaştığınız anda eziyeti yaşatır. Yüzünüzü koyduğunuz yastık ıslak gibidir, yattığınız yerde yapış yapış hissedersiniz.

Karasal iklim dahi olsa bir de sağlık riski var; sistemde mantar üreme ihtimali. Çünkü sistem sürekli nemli kalıyor. Su pompasının durdurulmasından sonra fan çalışmaya devam ederek ısı transferini gerçekleştiren medyanın kurutulması gerekli :\

Sistemi bir bina için kullanmak, karavan gibi bir yapı için kullanmaktan çok daha akıllıca olur. Mısır'ın çöllerini geçmeye çalışmadıktan sonra klimaya gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü karavan yapı olarak zaten size gölgeleme ve güneş UV'sinden uzak bir ortam sunuyor. Biraz hava hareketi ile hissedilen sıcaklığı sıcaklığı düşürmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Saygılar.

https://tr.indelb.com/ürünler/otomotiv/sleeping_well/sw_cube_–_dünyada_ilk
Indelb modifiye edilmiş secopBD350GH(eaki adı danfost )compresorle klima yapmış.36 amp/h(max12v)
950 watt-3250btu(max)

6 farklı modeliyle Elektrikli Park Kliması

SW
, dünya çapında aracın motorundan tamamen bağımsız akü ile çalışan elektrikli park klima sistemidir. Sıcak ve nemli gecelerdeki molalarda, motor çalışmadan tır veya kamyonun şoför kabinini sessiz bir şekilde çalışarak serinletir ve nemini alır. Araç mola yerine varır varmaz şoför, aracın fabrika montaj (OE) klima sistemini kapatır ve SW’i çalıştırır. SW’in yüksek performansı şoförün rahat edebileceği serin ve nemsiz bir ortamı sağlarken motor emisyonunu, gereksiz yakıt tüketimini ve motorun aşınmasını azaltır. Secop ile birlikte gerçekleştirilen araştırma SW’in minimum enerji tüketimiyle maksimum verimle çalışmasını sağlayacak özel olarak tasarlanmış yenilikçi SW Secop (önceki adıyla Danfoss) BD350GH kompresörün geliştirilmesini netice vermiştir. Sistem, çevreye zararsız R134a gazı ile çalışmaktadır. Son derece verimli 12V (DC) Secop (önceki adıyla Danfoss) kompresör, 115V veya 230V ile invertörle çalışan kompresörlere göre çok daha sessiz ve güvenlidir. Dijital elektronik panel ile donatılan park klima sistemi kullanıcıların sıcaklık ayarı yapmasına ve havalandırmayı kontrol etmesine olanak sağlar. Ürün her sıcaklıkta en iyi verimliliği sağlamak için ECO (Enerji tasarruf modülü) ve TURBO (turbo fonksiyonu) ve elektronik termostat özellikleri ile gece saatlerinde kapanmasını sağlayacak bir zaman ayarlayıcıya sahiptir. Dış ortam sıcaklığına ve ayarlanan sıcaklığa bağlı olarak elektrik gücü tüketimini ve performansı otomatik olarak kontrol eder. Ürün ile standart olarak sunulan uzaktan kumanda ünitesi kullanıcının yataktan kalkmadan park klimasını kontrol etmesine imkan tanır.

Son düzenleme:

Keyifli bir klima 15 m3 karavana kadar verim verebilir. Ancak sıkı bir akü bankası yada şebeke bağlantısı ihtiyacı doğuracaktır diye düşünürüm. Yaklaşık 80 amper çekiyor kabaca. İçerisini rejime soktuktan sonra otomatik yapacağını düşünürsek bile genede yüksek bir yük sadece akü için bence

izolasyon iyi yapildiysa ve enerji elde edecegim diye arac gunes altinda birakilip cehenneme cevrilmediyse
Çok güzel bir tespit..
Bu nedenle karavan üstü enerji kaynak üretimi cazip değil.
Karavan dışına çıkarılabilen ve fazla uzun olmayan kablo ile
sisteme bağlanan güneşpnelleri dha uygun..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR