100 Yıl Önce İstanbul

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyyah-34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,100

seyyah-34

Zirve
Yer
istanbul
15 yıl kadar önce bir takvimden kesip sakladığım 100 yıl önce istanbulumuzun orjinal halini sizlerle paylaşmak istedim.güzel istanbulumuzun estetik coğrafyası epeyce ilgimi çektiğinden,ama gezerek ,ama uydudan izliyerek,veya gidip resimleyerek bu ilgime biraz daha katkı sağlamak arzum hep olmuştur. bu ilgim uzak ve yakın tarih ile devam edecek gibi görünüyor .bu ilgimi zaman zaman yenileşen ve yitirilen hali konumlarını çeşitli forumlarda dile getirip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
saygılar

Etiketler
Ynt: 100 Yıl Önce İstanbul

[attachment=1][attachment=2]

100 YIL NCE GALATA KPRS VE YEN CAM

100 YIL NCE AHIR KAPI

resimler harika, gerçekten istanbul yaşanacak yermiş.şimdi o insanların sahillere ulaştığı ozamanlar yol olan yerler, maalesef yalıların bahçesi haline dönüşmüş

ya gerçekten resimler harika keşke zaman makinesi olsada o zamanki istanbul sokaklarında dolaşabilsek

Kemal Usta, bu bölümü de yeni buldum,demekki bir takvim yaprağı da çok şey anlatabiliyormuş.Teşekkürler paylaşımlarınız için.

istanbul gercekten guzel bı sehır
hanı dıoylarlar ya baska ıstanbul yok gercekten baska ıstanbul yok keske eskı ıstanbul kalsa
ınsalarda bı bencıllık bı sahtekarlık almıs yurumus delıkanlı kalmamıs artık
keske eskı ıstanbulda yasamıs olsaydım da bu gunlerı gormeseydım

berkkamu' Alıntı:
ya gerçekten resimler harika keşke zaman makinesi olsada o zamanki istanbul sokaklarında dolaşabilsek

e.postacı' Alıntı:
resimler harika, gerçekten istanbul yaşanacak yermiş.şimdi o insanların sahillere ulaştığı ozamanlar yol olan yerler, maalesef yalıların bahçesi haline dönüşmüş

kemal25' Alıntı:
istanbul gercekten guzel bı sehır
hanı dıoylarlar ya baska ıstanbul yok gercekten baska ıstanbul yok keske eskı ıstanbul kalsa
ınsalarda bı bencıllık bı sahtekarlık almıs yurumus delıkanlı kalmamıs artık
keske eskı ıstanbulda yasamıs olsaydım da bu gunlerı gormeseydım

zaman makinesi olsa o zamanki istanbula gitsek emin olun bu güne dönmek istemezdik birde o zamanki istanbulu o yıllardaki diğer avrupa şehirleriylede kıyaslamak gerekir aslında nasıl istanbul paris arasında fark varsa bugun ozamanda iki şehir arasında ucurum vardı bence

sahile ulasımı engelleyen yalılar olmasaydı emin olun bugun o sahilde gökdelenler dikerdik biz atalarımızdan allah razı olsunki o yalıları dikmişler oralara

sahile ulasımı engelleyen yalılar olmasaydı emin olun bugun o sahilde gökdelenler dikerdik biz atalarımızdan allah razı olsunki o yalıları dikmişler oralara

[/quote]
Alp bey gönülden katılıyorum size,İlginize teşekkürler.

"nasıl istanbul paris arasında fark varsa bugun ozamanda iki şehir arasında ucurum vardı bence" demişsiniz;

inanın bana şu an iki şehir arasında daha büyük uçurum var şehircilik anlamında.Hiçbir şekilde insan ölçeğinde olmayan bir yapılaşma,kişi başına düşen açık alan ve meydanların yetersizliği,toplu ulaşımın nüfus ve sirkülasyona göre oranlaması ve bunun gibi birçok açıdan şu an İstanbul sürekli geriye gidiyor.Modern olduğu iddiasıyla inşaa edilen yapıların çoğunluğu şehrin silüet ve dokusuyla maalesef hiçbir alakası yok.Bizde maalesef önce AVM yapılıyor ondan sonra üzerine yol ve kavşak yapılıyor sizcede komik değilmi?Siz dostlara soruyorum 60 yaşında bir kadın bir kadın tekerlekli bavuluyla herhangi bir semtten toplu taşımayla havaalanına gidebilirmi?gidemez.Konuyu çok dağıttım şu şekilde özetlersem 100 yıl öncesinin istanbul'u o yılların şartlarına göre bu kadar geri değildi bence saf ve yabani bir şehircilik içinde yterli boşluk ve nefese sahipken bunun yanında dünyanın en güzel dokusunun yanında bozulmamış yalı,köşkler,ormanlar ve bahçeleriyle emsalsiz bir dokuya sahipti.Son olarak babamın çocukluğundan paylaştığı bir anısı şu şekilde 1940'lı yıllarda beykoz iskelesinde inanların kibarlıktan birbirlerine yol vererek muhabbet halinde vapura binmeleri sebebiyle vapurlar gecikirdi der....:smiley:Ayrıca da sandalla beykoz'dan karşı tarafa alışverişe giderlermiş ne güzel bir yaşam tarzı değilmi.Ben çocukken sandalla açılıp boğazda yüzerdik babamla şimdi bu mümkün değil eğer 3. bir göz alnında çıksın istemiyorsanız koli basili ve mikroplardan.Yaşım 33 bu arada.

Sahile ulaşımı engelleyen yalılar meselesinede gelince şehrin o zamanki mecvut düzeninde inanın yine şimdikinden çok çok daha fazla denizle bütünleşik bir şehirmiş şehr-i İstanbul.Plajlarıyla,yürüyüş yollarıyla,omnibüs'leriyle (atlı tramvay)ortaköy'den fındıklıya sehir halinde gidebildiğiniz bir şehirken ranta karşı koyamamış betonlaşmış yollaşmış bir İstanbul var artık.Linki incelerseniz sevinirim İstanbul'un o zamanki ulaşımı o zamanki nüfusa göre ne kadar estetik,havayı kirletmeyen ve basit bir çözümle halledilmiş.Ne kadar insan ölçekli,bu şimdi bile yapılabilir bunu en iyi örneği San Fransisco'dur.
http://okumaninsonunayolculuk.com/pdf/kentici_ulasimi_okumak/istanbul_ulasimi/istanbul_ulasim_tarihi/tramvay_tarihi.pdf

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri