1 Nisan 2012 Aksu Mağarası Faaliyet Raporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bahadiremin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,909

bahadiremin

Ana Kamp
Yer
amasya
Web
www.kanyoning.com
Herkese merhaba değerli arkadaşlar.​

İcc olarak bu sezon açılışımızı kanyon yerine mağara da yapmayı tercih ettik. Yoğun geçen bir kışın ardından kanyonlarda ki su miktarının çok olacağını biliyorduk. Hem aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla tanışma faaliyeti olsun hem de kışın kirini pazını üzerimizden atalım istedik Aksu mağarasında. Benim Aksu mağarasına 6. girişim oldu ama hiçbir zaman ve hiçbir mevsimde bu kadar su olduğunu görmedim bu mağarada. Adını doğrularcasına mağara ağzından bembeyaz köpük köpük su patlamaktaydı. Ne yalan söyleyeyim mağaranın ağzından çıkan suyu gördüğümde yıkıldım. İçeriyi çok iyi bildiğim için faaliyetin burada bittiğini sandım ama öyle olmadı. Mağaranın ağzından içeri doğru girdiğimizde soldan yukarı doğru ilk çıkışımızdan suyun gelmediğini gördüm ve en azından ilk salona kadar gidebiliriz diye düşündüm. Tırmanıp ipi açtım. Ekip teker teker yukarı tırmanmaya başladı. İlk salon muhteşem. Yüksek tavanlı ve yarasaların evi burası. Burada ki gölü besleyen şelaleden de su gelmiyordu şaşırdım. Mağaranın dışından çıkan bu su nereden geliyordu peki? Gölden yüzerek geçtik ve ikinci şelalenin kuru yatağından tırmanmaya başladık. Ekip yine çok iyi ve hızlı yeni arkadaşlarımız inanılmaz yetenekli. Tırmanış bitip üst koridordan ve darallardan geçerken inanılmaz bir gürültü ve su sesi kulaklarımızı doldurdu. Geldiğimiz yolda su yok ama mağaranın çıkışı baraj savakları gibi. Hemen aklıma yer altına karışan bir kaynak olduğu geldi ki düşüncelerimde haklı çıktım. Tırmanmamız gereken son şelaleye geldiğimizde faaliyetim bittiğini gördük. Son şelaleden inanılmaz bir su akmaktaydı. Döküldüğü yerde kaybolan su yer altından sifon yaparak mağaranı çıkışına kadar gidiyordu. Tekrar aynı yoldan geçerek mağaradan çıkışa doğru ilerledik. Tırmanırken yaşadıklarımızı inişte de aynen yaşadıktan sonra mağaraya girişimizden 3 saat sonra aksu mağarasını terk ederek aracımıza doğru yürüyüşe başladık.
Faaliyete Katılanlar:
Ben: Bahadır Seyrekoğlu
Nebahat: İlk mağara faaliyetiydi. Daha kolay bir yerden başlatmak isterdim ama kura çektik şansına Aksu çıktı. Kanyonda ki beceri ve kabiliyetini mağarada da gösterdi.
Ahmet: Icc ile 2 faaliyetiydi. İp çalışmalarında gösterdiği başarı ve içinde ki doğal yetenek sayesinde çok başarılı oldu. Hem zor şartlara ve ekibe çok çabuk uyum sağladı hem de kameramanlığımız yaptı. Çok teşekkür ederiz.
Bayram: Kimi insanlarda doğal bir yetenek vardır. Sen hiçbir şey söylemesen de ne yapması gerektiğini bilir ve yapar. Bayram böyle birisi. Beraber çok işler yapacağız.
Füsun: Ona hiçbir şey demiyorum. Kız şehirden çıkıp kanyona veya mağaraya geldiğinde gurbetten evine gelmiş gibi oluyor.
Yasin: İlk faaliyeti. İlk kez aramıza katıldı. Devamını diliyoruz.
Gönül: Gönülde ilk kez aramıza katıldı. Onunda ilk doğa faaliyetiydi. Düşüncelerini öğrenemedim ama gözlemlediğim kadarıyla çok mutluydu. Yetenekli. Klüp çalışmalarımıza katılımını bekliyoruz.
Şerife: Şerife’ye ne diyebilirim ki. Disiplin ve plan ondan soruluyor. Her faaliyetimizin organizasyonu planlamasını o yapıyor. Derliyor toparlıyor. Boşuna gurubun genel sekreteri olmadı.
Ömer: Ekibin dinamiklerinden. Görev adamı. Kendine saygılı olduğu kadar ekibine ve doğaya da bir o kadar saygılı. İnsan onun yanında yanlış bir şey yapmaktan çekiniyor.
Yalçın: Şu ekibe bir çok adan geldi geçti Yalçın kadar görev adamı gelmedi. Doğada mahsur kaldığınızda yanınıza 3 şey ne alırsınız derseniz bıçak, çakmak ve Yalçın derim. O kadar.
Şenol: Bedircan, Nalıcan, Suphi. Atos, Portos, Dartanyan. Icc’yi kurduğumuz da 3 kişiydik. Biri Aydına gitti ama bizimle. Şenol, Melih, Bahadır. 4 yıldır faaliyet yapıyoruz birlikte. Umarım ve umuyorum ki 40 yıl daha yapacağız. Bütün bir ekibin teknik sorumluluğunu benimle beraber yükleniyor. Şenol hakkında çok bir şey yazmayacağım. Onu tanımak isteyenler faaliyetlere gelir ve tanır.

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR