1.6 Vitara Jlx

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 33ahmet33 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,351

33ahmet33

Ana Kamp
Öncelikle herkese hayırlı forumlar dilerim. hali hazırda bir jlx var alamayı niyetliyorum ancak kararsız kaldım. bu konuda da çok fazla tecrübem de yok. siteden okuyup biseyler öğrenmeye çalışıyorum. ancak bizzat kullanlardan yorumlarını merak ediyorum. aracın yakıtı yol tutuşu servis bakım masrafları hakkında bilgi alabilirmiyim. aracı daha cok asfatta kullancam. tatil günlerimde bazen gezi ve av için kullanmayı düşünüyorum. zorlayıcı bir araziye girme derdinde değilim. araç 158 binde lpg takılmamıs ve arazi görmemiş bir araç. bakımları da tam yapıldığı söylendi. alırken dikkat etmem gereken önemli hususlar nerelerdir. bi de önemli husus lpg de yakıtı ortalama ne kadar teşekkür ederim

Etiketler
Bende 93 jlx var hocam ortalama lpg de 24 krs yakıp şehir disi.gayet sağlam ve dayanıklı araç. Arazi kabiliyeti oldukça güzel. Tavsiye edermisiniz dersen şahsi görüşüm şiddetle ederim

Bende 93 jlx var hocam ortalama lpg de 24 krs yakıp şehir disi.gayet sağlam ve dayanıklı araç. Arazi kabiliyeti oldukça güzel. Tavsiye edermisiniz dersen şahsi görüşüm şiddetle ederim

tesekkür ederim. alacagım vitara 2000 model 5k sanırsam sizinki japon ama benim lacagım ispanyol yanlış bilmiyorsam. fark varmıdır. bir de nelere bakılması lazım özellikle motorda. sehir içi tüketim nasıl acaba

Bildiğim kadarıyla bg de biraz fark var birde yanlış hatırlamıyorsam poraları nda malzeme farkı var diye biliyorum.üstelik sizin bahsettiğiniz araçta hava yastığı ve Abs de olmasi lazim

İnşallah bi 5k kullanıcısı bu sayfayı görür ve daha geniş bilgi verir ancak marka konusunda ben şiddetle tavsiye ederim. Cunku gercekten cok yetenekli bir arac.ben şahsen aldığım zaman neden bu zamana kadar almadım diye hep kendime sormuştum. Ve pek vitara kullanıp ta memnun olmayan duymadım

İnşallah bi 5k kullanıcısı bu sayfayı görür ve daha geniş bilgi verir ancak marka konusunda ben şiddetle tavsiye ederim. Cunku gercekten cok yetenekli bir arac.ben şahsen aldığım zaman neden bu zamana kadar almadım diye hep kendime sormuştum. Ve pek vitara kullanıp ta memnun olmayan duymadım

tesekkür ederim inş. 5k kullanan biri bizi aydınlatır sayfa biraz yavaş herhalde. yakınlarımda 5k olsa inceleyip kullanma fırsatım olsa çok iyi olcak aslında. birinci ağızdan yorum almak önemli.

Öncelikle herkese hayırlı forumlar dilerim. hali hazırda bir jlx var alamayı niyetliyorum ancak kararsız kaldım. bu konuda da çok fazla tecrübem de yok. siteden okuyup biseyler öğrenmeye çalışıyorum. ancak bizzat kullanlardan yorumlarını merak ediyorum. aracın yakıtı yol tutuşu servis bakım masrafları hakkında bilgi alabilirmiyim. aracı daha cok asfatta kullancam. tatil günlerimde bazen gezi ve av için kullanmayı düşünüyorum. zorlayıcı bir araziye girme derdinde değilim. araç 158 binde lpg takılmamıs ve arazi görmemiş bir araç. bakımları da tam yapıldığı söylendi. alırken dikkat etmem gereken önemli hususlar nerelerdir. bi de önemli husus lpg de yakıtı ortalama ne kadar teşekkür ederim
Selam. İsmim Birol Ankara'da yaşıyorum. Vitara 3 kapı ve 5 kapılısını da kullandım. Ben Tek geçerim. İsterseniz sıkılmazsanız te tek anlatayım huyunu suyunu; Ben Memurum. aracı almadan önce düşüncem. Az yaksın, kliması hava yastığı olsun, muayenesi 2 yılda bir olsun, vergisi düşük olsun kriterlerine istinaden. suzuki 16 jlx vitara aldım. ilk aldığım 3 kapılı 1998 modul kırmızı orjinal tavan bagajlı şirinmi şirin bir araçtı. inanın bana böcek gibi şenir içinde kedi gibi. park sıkıntısı yok. yakıt mükemmel şuan tahminim 250 kuruş felan yakar. ankara lpg fiyatına göre. kışında yaksın yaksın 300 kuruş yakar şehir içinde. Ben aynı zamanda avcıyım, hem balık hem kara avı. ayrıca doğa gezilerine çıkarım. vitaram ile ağır ofroad yapmadım ama doğa kır bayır gezilerinde karda, çamurda hiç sıkıntı yaratmadı. lastikleri yere tutunsun 4l modunda çıkamayacağı yer yoktur. Araçla ilgili en büyük sıkıntım arkadaşlarla 4 kiş ava gittiğim zaman arkada oturanlar perişan oluyordu ve biri çişim geldi dur dese öndeki inecek koltuk katlanacak arkadaki inene kadar altına yapmazsa iyidir tabiki :smiley: Bu sebeplerden dolayı 3 kapılı kırmızı kelebeğimi sattım ve 5 kapılı vitara aldım.
Bagaj sorunum ortadan kalktı. çişçiler de rahat etti:smiley:.
Bu aracımı da 1 sene sonra satmak zorunda kaldım. Klasik bir söz olacak ama inanın bana gerçekten evlendiğim için ve borçlarımdan dolayı sattım. 2014 Haziran ayında 24.400 e sattım. hatasızzzz dı. Şimdi yine aynı temizlikte almayı düşünyorum. inşallah paramı denkleştirdiğim zaman hemen alacağım. benim tahminim temiz ama gerçekten temiz 5 kapılı 2001-2003 arası vitarayı 35.000 tl den aşağı vermezler diye düşürnüyorum.
Şimdi size aracı alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım

Selam. İsmim Birol Ankara'da yaşıyorum. Vitara 3 kapı ve 5 kapılısını da kullandım. Ben Tek geçerim. İsterseniz sıkılmazsanız te tek anlatayım huyunu suyunu; Ben Memurum. aracı almadan önce düşüncem. Az yaksın, kliması hava yastığı olsun, muayenesi 2 yılda bir olsun, vergisi düşük olsun kriterlerine istinaden. suzuki 16 jlx vitara aldım. ilk aldığım 3 kapılı 1998 modul kırmızı orjinal tavan bagajlı şirinmi şirin bir araçtı. inanın bana böcek gibi şenir içinde kedi gibi. park sıkıntısı yok. yakıt mükemmel şuan tahminim 250 kuruş felan yakar. ankara lpg fiyatına göre. kışında yaksın yaksın 300 kuruş yakar şehir içinde. Ben aynı zamanda avcıyım, hem balık hem kara avı. ayrıca doğa gezilerine çıkarım. vitaram ile ağır ofroad yapmadım ama doğa kır bayır gezilerinde karda, çamurda hiç sıkıntı yaratmadı. lastikleri yere tutunsun 4l modunda çıkamayacağı yer yoktur. Araçla ilgili en büyük sıkıntım arkadaşlarla 4 kiş ava gittiğim zaman arkada oturanlar perişan oluyordu ve biri çişim geldi dur dese öndeki inecek koltuk katlanacak arkadaki inene kadar altına yapmazsa iyidir tabiki :smiley: Bu sebeplerden dolayı 3 kapılı kırmızı kelebeğimi sattım ve 5 kapılı vitara aldım.
Bagaj sorunum ortadan kalktı. çişçiler de rahat etti:smiley:.
Bu aracımı da 1 sene sonra satmak zorunda kaldım. Klasik bir söz olacak ama inanın bana gerçekten evlendiğim için ve borçlarımdan dolayı sattım. 2014 Haziran ayında 24.400 e sattım. hatasızzzz dı. Şimdi yine aynı temizlikte almayı düşünyorum. inşallah paramı denkleştirdiğim zaman hemen alacağım. benim tahminim temiz ama gerçekten temiz 5 kapılı 2001-2003 arası vitarayı 35.000 tl den aşağı vermezler diye düşünüyorum.
Şimdi size aracı alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım;
1: Aracın klasik kaporta aksamına ve motor kısmından anlayan iyi bir usta ile baktırmanız lazım.
2: Ön sağ ve sol tekerlerde bulunan otamatik HUB denilen kilitlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunun için aracı 4 teker yerden kalkacak şekilde lifte kaldırıp içerisindeki kısa vites kolunu 4H ve 4L moduna alın, sonrasında normal vitesi 1 e takıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde çıt diye bir ses gelmesi lazım ve sonrasında arka tekrlerle birlikte ön iki tekerinde dönmesi lazım hepsi birlikte dönüyorsa sorun yok demektir. Tekrar aracı 4H ve 4L modundan çıkardığınızda normal vitesi geriye takıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde bu sefer yine çıt diye bir ses duyduğunuzda ( ön iki tekerden de bu ses gelmesi lazım) ön tekerlerin kilitten çıkıp dönmemesi lazım. Yani aracı normal iki çekere almış uluyorsunuz. Tüm bu dediklerimin aynısını bu işlemleri yaptıktan sonra normal yolda da denemeniz lazım. Çünkü; örnek; normal yolda durup aracı 4H moduna alın ve 1 vitesle kalkın araç ile 1-2-3-4’cü viteslerde biraz dolaşın çünkü bazen önde bulunan HUB denen otomatik kilitler yerinden atıp çatır çatur sesler çıkarabiliyor, bu kilitlerin eskidiğini miadını doldurduğuna delalettir. Ayrıca seyir halindeyken arazi şanzımanından ses gelip gelmediğine dikkat edin. Aynı 4L moduna alın ve dik rampalarda hatta mümkünse hafif topraklı arazide deneyin.4L modu ağır devirdir. Zaten aracın kalkıştaki gücünü hissedecksiniz. Burda da 1-2-3-4-5 nci viteslere çıkın aracın 5 ‘nci viteste tahminim 40-50 kml hızı geçmediğini göreceksiniz. Bu normal bir durumdur çünkü ağır devir sadece çok zor koşullarda kullanılır. (çamur, kar, dik yokuşlar vb.) o yüzden gerek kalmadıkça 4L modunu kullanmamak lazım. Aynı şekilde 4H moduda hızlı 4x4 demektir yani. Kışın karlı buzlu yollarda 4H modunda 1-2-3-4-5 nci viteslerde arazide ve asvaltta da gidebilirsiniz. Ama çok zorda kalmadıkça 4H modunda da özellikle asvaltta fazla seyahat etmemek lazım. Arazi şanzımanın ve kilitlerin (HUB) ömrünü kısaltmaması için. Ayrıca Önemli Bir Dipnot: her arazi vitesinde dolaştıktan sonra işiniz bittikten sonra 2 çekere geçmek için mutlaka önce durup 4H veya 4L modundan (kısa kol) çıkıp aracı normal geri vitesine takıp birkaç metre geri geri gitmeniz lazım. Çünkü ön tekerde bulunan kilitlerin çıt sesi çıkarıp atması lazım. Bu olmazsa ön tekerler 4x4 modunda takılı kalır ve arazi şanzımanı ve kilitlere zarar verirsiniz.
3: Aracın normal viteste giderken uğultu olup olmadığına dikkat edin. Aynı şekilde difransiyelden de ses gelip gelmediğine dikkat edin.
4: Zaten aracı lifte kaldırdığınızda aracın alt aksamını gözle kontrol ettiğinizde yanınızda da iyi bir usta varsa aracın hor kullanılıp kullılmadığını. Anlar.
5: Satın alacağınız araç bence mümkünse hiç lpg takılmamış olursa daha iyi olur. Mesela benim 2013 te aldığım vitara hiç tüp takılmamıştı ve çıtır çıtırdı. LPG sini kendim iyi bir ustaya taktırdım. LPG markası olarak ben Atiker taktırdım. İnanın bana hiç sıkıntı yaşamadım.
6: Vitaraların genellikle yan kapı döşemeleri temiz ve deforme olmayanının bulmak çok zor. Ama isterseniz biraz sabırla bekleyip en uygunun bekleyerek bulabilirsiniz. Benim için Koltuk Döşemeleri ve Kapı döşemeleri Orijinal olacak diye bir takıntım olduğu için pıtır qpıtır çıtır çıtır olanını bulana kadar ben beklemiştim. Ve sonunda da muradıma ermiştim.
7 : Yakıt olarak Ankara da ki şu an LPG fiyatına göre yazıyorum 2.200 olsa litre fiyatı şu an. Şehir içi 250-270 kuruş şehir dışı 210-250 kuruş arası yakar. Kışın bu biraz daha fazla olur ama. İnanın bana 1999 model LPG li bir şahin doğan yada kartala binseniz bundan daha fazla yakar.
8: Klimasının çalışıp çalışmadığını iyice deneyin. Hava Yastığı 2 adettir biri direksiyonda diğeride ön sağ torpido üstündedir. Gözle iyi bir şekilde kontrol edin.
9: Baskı balatasını yine aynı şekilde ustanızla kontrol ettirin.
İnanın bana bunları anlatırken aracımla gezdiğim dolaştığım günler aklıma geliyor ve biraz abartacam ama nerdeyse gözlerim dolacak.4x4 bir araçla arazide dolaşmak bir tutkudur. Araçla arazide gezerken çukura girdiğinde sağa sola esnediğinde ,berberler de bulunan ve 1 tl ile çalışan masaj koltuklarından bana daha çok haz veriyor.
SONUÇ:2000-2003 arası temiz bir Suzuki Vitara kapılı JLX, ağır offroad yapmayacaksan, sadece doğa gezileri, av vb. etkinliklerde kullanacaksan. Tadından yenmez. Haaa şenir içinde de gönül rahatlığıyla kullanacağınız bir araçtır. Hiç sıkıntı yaratmaz. Lastik Tavsiyesi olarak 4 tane BF Goodrich All terran mükemmel olur. Ben tanesini 2013 te 300 tl ye almıştım. Biraz pahalıdır ama mükemmel bir lastiktir. Araştırın anlarsınız.
Sabırla bekleyin, Ben sahibinden com a her gün bıkmadan girerek takip edip buldum. ve Ankara da oturduğum halde İstanbul Silivriden bulduğum Vitaramı alıp getirmiştim. 2014 te sattığım arkadaş ta Adana dan geldi ve aracı alarak sevinçle arkasına bakmadan gitmişti.
Temiz Bir Vitara = Mutluluk Klasik sloganla bitiriyorum. Mecnun bilseydi Suzuki sevgisini severmiydi Leyla Zillisini :smiley:

EGT 6995
EGT 6995
EGT 7000

EGT 6997

Aracım Böye Bir araçtı işte :(:(:( Ağlamak istiyorumm. Alan arkadaşımda Umarım Kazasız Belasız Mutlu bir şekilde biniyordur...

Merhaba, ben yaklaşık 5,5 senedir 1998 model lpg li 5 kapılı suzuki vitara kullanıyorum. Almadan önce buradaki üstatlardan çok fikir almışlığım vardır. :smiley: Hepsine teşekkürler. Aracımdan çok memnunum. Genellikle düz yolda kullanmak için almıştım ama zaman zaman zorlu yolarda da kullanıyorum. Zaten benim bir araçta aradığım da, aracın her yolda ilerleyebilmesidir. O yüzden yüksek meblağlar karşılığında alınıp ta asfalttan çıkamayan araçları sevmem. Yol tutuşunda ve arazide çekişte hiç bir sorun yaşamadım. Hararet sorunu hiç yok, diğer araçların çıkamadığı yerlerden dört çekere almaya gerek bile kalmadan rahatlıkla çıkıyorum. En önemlisi de bence vergi ve yakıt yönleriyle de çok uygun. Şehirlerarası yolda geçen sene ölçmüştüm, yağışlı ve fırtınalı bir havada ortalama 0,20 Krş lpg yaktı. Ben memnunum almanızı tavsiye ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR