8 Sene Uğraştım Sonunda Motosiklette Fren Işini Çözdüm Gibi "tık Es Tık" Tekniği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zxzx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,009

zxzx

Yeni Üye
Youtube kanalım "ölüm freni" son yüklediğim videolarda bu sistemi açıkladım. tık es tık tekniği.
yani önce gaz komple hızlıca kapatılacak peşine hemen arka frene basılacak ancak üç esasla
1- yumuşak değil hızlı basılsın 2- kitlemesin ama kitlemeye yakın basılsın
(hatalı olarak arka fren kitlenirse hemen ayak çekilsin ve tekrar hızlıca kitlemeye yakın basılmaya
devam edilsin) 3- durana kadar arka frenden ayak çekilmesin, scooterde el çekilmesin. Arka frene
bu şekilde 3 esasla basıldıktan sonra, ön fren sonuna kadar basılacak. Ön fren çok sert sıkılırsa
"ölüm freni" olur. Daha yumuşak basılırsa tekniğin adı "arka limon" olur. Ben ölüm frenini uzun
zamandır kullanmıyorum. Burada en önemli nokta ise "tık es tık" meselesidir. Bunu 2022
ortalarında keşfettim. Eskiden arka frenin peşine, ön fren olayında saniyenin üçte biri zaman
aralığında kullanırdım . Yani peşi peşine olarak kullanırdım, pek ara vermezdim. Meğerse bu hata
imiş. "tık es tık" yani iki tık arasında es verilecek. Yani ara verilecek, birinci tık arka fren,
ikinci tık ön frendir. Yani arka fren kullanıldıktan sonra bir buçuk saniye ile bir saniye
arasında beklenecek, ön fren o şekilde kullanılacak. Ön fren biraz ertelenecek. Bu sistem ön
tekerin kitlenmesini önleyen bir tekniktir. Ama çok ani durumlarda, ön fren kullanımı
geciktirilemeyecek durumlarda, arka fren peşine ön fren peşi peşine kullanılabilir. Saniyenin üçte
biri zaman farkıyla. Ama bu durumda ön tekerlerde kitlenme yaşanabilir. İşin detay noktası arka
frenden sonra, ön fren kullanımının geciktirilmesidir. Buna "tık es tık" diyorum. Bisiklette de
yapılabilir. Önce kitlemeden arka fren yap, arka frenden elini çekme durana kadar ve yumuşak değil hızlı
hızlı bas. Arka frenin peşinden bir ile bir buçuk saniye arası bekle ve ön freni sonuna kadar sık.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR