3.2 Did Dakar Versiyonu Nedir ? Ne Degildir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguz1134 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,450
Ynt: 3.2 Did Dakar Versiyonu Nedir ? Ne Degildir.?

Oğuz Bey Ozaman sadece şu temennide bulunacam. Rabbim Size bol kazançlar nasip etsin ki bir an önce bu aracı alıp dedikleriniz yapmanız olur.

Böylelikle benim gibi almaya çekinenler içinde çok çok büyük bir katkı yapmış olursunuz. :smiley:

Etiketler

oğuz abi bu dünyada yatacak yerin yok vallahi :D :D :D :D :D :D,boyu posu devrilsin diyeceğim bu pajeroyu bu hale sokan ithalatcının ama olmayacak,olurda benim üstüme devrilirse diye korkuyorum. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D

Merhaba,
Bende konunuzu takip eden izleyicilerinizdenim :smiley:.
Yaza doğru bir pajero alma niyetim var benim de. Merak ettiğim nokta sonuç olarak en sorunsuz namına bu aracın kaç model olanlarından almak lazım ?
Bakım fiyatlarıyla ilgili merakım var, şu an kullandığım araç BMW marka ve servis masrafları uçuk derecede. Araçlardan az buçuk anladığım için yaptıkları her kalemin yaklaşık miktarına hakimim ve garantisi bittiği için artık servise götürmüyorum.
Pajeroda bu durum nasıl acaba fikri olan var mıdır ? en baz olarak bir yağ-filtre bakımı nedir mesela?
Tavsiye edeceğiniz sorunsuz modellerde yine de olan kronik sorunlar var mı ?

4x4 aktarması anladığım kadarıyla haldex benzeri bir sistemle oluyor ve bildiğim kadarıyla yanlış kullanım sonucu veya araç muayenesi esnasında fren testini 4x4 e göre yapmadığı takdirde bu tarz sistemler buyuk zarar görüyor 4x4 kullanılamaz gibi bir hal alıyor. işin kötüsü pek de kolay anlaşılabilir bir sorun değil sanırım.
bu konu hakkında bilginiz veya araçta böyle bir sorun olup olmadığını anlamayla ilgili bir öneriniz var mı ?

teşekkürler :smiley:

çakma pajero profösörü sıfatıyla atışlara başlıyalım.. ;D

bu ülkede bi yerlerde dayın yada amçan olmayınça pek ilerilere gitmek..mümkün degil.. ::smiley: ;D

servisle ilğili bi geyik anlatıçam.. :D ;D..>

mitsubishi carısma gdi nasıl bilirsiniz diye gidin oto sanayilerde bi araştırın %90'nı kapına sokma motorları rezil sorunlu diyecekler.. ;D

bu araba hollanda da nead car firmasında mersedesle ortak yapım ve aynı hatta volvo s40 üretildiğinden üzerinde bazı volvo parcalarıda barındıran parasına göre mükemmel bi aracdır..bi tek marka japon kendi halis mulis avrupalı olup üsünde japon mühendizin vs..de emegi hakkı vardır..
gdi nedir.. direk benzini piston üstüne püskürten sistemdir ..ilk carismada gördük.. ;)
şimdilerde ise voksvagenin tfsi dediği motoru 10 sene sonra yaptı.. ;D aynı teknik..isim degişik..aynı motor..

2000 li yıllarda bunlar satılmış ilk sonra alanlar gelmiş bi 10 bin km sonra bakım için servislere yag bakımı diyem kapıya dayanmışlar..serviste yokki ..? filitresi bilmem nesi ne degişçek de para alıçaklar.. ::smiley:
bunların bakımı 15 bin gidin biraz daha gezin hesabı ilk darbeyi atlatmışlar.. ;)
malzemeler raflarda yerlerini almış bi zaman sonra..
sonrası aracları servise kabul işi başlamış.. ;)
tabi ne yag konacagı bilğisi servis elemanlarınça bilinmiyor..?
genel merkez aranıyor orda en tepede ki teknik bilğili yetkilinin agzından 10/40 koyun gitsin kelimesi cıkıyor.. :D tabi ismini bilmiyorum ve kimin yegeni oldugu bilgisi bende mevcut olmıyan bi zat bu abimiz.. ;D

mitsubishi carısma gdi 15.000. km de yag degişimi sonrasında bu aracların hepsinde pistonlar siboblara kafa atıp kırılıp dökülmüştür..

kimi siboblarla kurtarmış kimi krankına kadan kırmış..kimi piston kolunu bilmemnelerine kadan darma dagın olmuştur..

bazı servisler oracıkda kırılanı mecbur garantiden üstlenmiş..azcık dışarda olanı kullanıçı hatasından vs kabul etmemişlerdir.. ;D

olması gereken 0/30 numara yag imiş..yer yeri teknoloji olan motorda hidrolik sistemlerle sibob ayarı şu bu yapamadıgından dagılmış.. ???

bu anlattıgım 15 yıllık bi hikaye masal degil gerçektir.. ;) ???

mitsubishi yetkili servise güvenilirmi..? ben bilmiyorum ..? mitsubishi markalı arac sahibi olarakdan.. ::smiley:

kulagıma geldiği kadarı ile ve az da araştırdım..
şanzıman yagı hiç degişmiyor servisleri :eek:

genelde 5-6 lt. yag alır şanzıman 3 litresi boşalır bi kısmı yapısı geregi içinde kalır..

bunda boşalan miktar 9-10 litre gibim.. ;) buda yagı eskitme süresine + olarak katkısı vardır derim..

şu an bizim memlekette servis bakımlı kullanılanları 100-150 bin boyunca hiç yagı ellenmemiş bilğisi kulagıma geldi.. ;D :D

yag ve şanzıman ölümsüz yagı degişmezmiş.. ;D ;D

olaması gereken 40-60 bin aralıgında bari boşalan miktarı boşaltıp yenisi konmalı derim.. ;)

şanzıman kodu şu an aklımda degil..yag ile filitre ve contada degişiyor.. ;)

kia ve huyundai ile uyan bi şanzımandı modeli filan şu an kafada yok uçtu.. ;D

lazım olan arasın ebay 'de bilem var..

100 bine kadar mazot pompası ve enjektör bozuyor..250 binden sonra şanzıman ve fren zımbırtısı bildiğim..

anladıgımdan degil paramın ve aklımın yettiği modellerde en çok 2004 modelleri benim hoşuma gidiyor..en cav cavlı onu gördüm..şipitak bilem var.. ;D

paramın yetmediği modeller ise 100 bin km altındakiler.. :mad:

bi yerden sonra sene olarak.. motor güçü artıyor ve ordan sonrası mazot pompasını bilemiyecem ama enjektörleri yeni tipmiş..falan filan..

çakma pajero'cudan bu kadar.. :smiley:

haki ki 'si ortaya cıkınçaya kadan benle idare edin............. :D ;D ;D

Oğuz Bey Yine ortaya bir bomba bırakmışsınız.

Peki ben size bir soru sorsam.

Bu arabanın elle tutulur neresi var. ????
Artık İsteğimi sorgulamaya başladım. Hatta Kaybetmeye başladım. Rüya bulutumu patlattınız valla. ;D ;D ;D

PAJERO
3.2L D-ID INSTYLE AT 2014 92,918 € + 4,481 TL 92,918 € + 4,481 TL

sitesinden arakladım.. ;D

Türk lirasına cevirttirilinçe 265.000.tl ruhsatı cebe koyup marşa basması 270 gibim.. ;D

alımlı + bakımlı bi sosyetik hatunu kolumuza takıp karım'dır diye gezdirmek istiyosak ..her türlü masrafına katlanaçaz.. ;)

segmenti ,sınıfı vs farklı üst sınıf ve lüküs arac ,,haliyle bakımı,vergisi,yakıtı..üst sınıf ve lüküs oluyor

opel den bi örnek vereyim corsa ve astra serisi cok satan uçuz alt sınıf araba bi farı-sinyali gibim bişiyi lazım olsa parcacıda 10 çeşit yan sanayisi bulunur çinlisi,tayvanlışı ,italyanı ,almanı vs..gibim..
omega serisi dediğinde bi parca ihtiyacı olursa parcılara hiç bakmadan direk servise gidebilirsiniz..cıkmasıda olmaz yolda yüriyeni az,, hal böyle olunçada yan sanayi parcası üretilmez..

yan sanayi yag,hava ,mazot vs filitresi +varsa belkide fren balatası olabilir.. ::smiley:

dışındaki her şey için servise mahkum..parcayı alıp dışarda bilen bi ustaya götürmeli o da varmı..?

ilfer oto varmış bu işin piri ama o da bu kasada servis veriyormu..? yada bu araclar o na yeni düşüyodur ..diye düşünüyorum.. ;)

almadan bi danışın oraya alıçaksanızda oraya ekspertiz yaptırın derim.. :smiley:

oğuz abi araklama işinde selçuk parsadanı geçtin vallahi :D :D :D :D :D :D :D :D,bu yazdıklarım şaka değildir yazıklar olsun temsayada servislerede aldıkaları paralar zehir olsun. :-[ :-[

gayet açıklayıcı oldu ama o kadar gözümü korkutmaya yetmedi ;D ;D

takıldığım fren zımbırtısı dediğiniz ve bozulan şey nedir ? ayrıca şanzımanın nesi bozuluyor 250k km de ?
yağdan dolayı mı ? gerçi hiç bir yağ ömür boyu kullanılamaz böyle bir araç sahibi olursam ilk işim yağını değiştirmek olur.
BMW servisinde de birini kitlemiştim bu mevzu üzerine :smiley:

4x4 sistemi üzerine merakım hala devam ediyor. :smiley:

bu arada servisi sordum ama bu aracı alırsam muhtemelen hiç gitmem servise, dışarıda yaptırırım veya yaparım.

Bir de değinmek istediğim bir nokta var, ben bu araçların sorunlu olduğuna pek inanmıyorum.
Şu an bulunduğum kazakistan'da suv en çok tutulan markaları toyota/lexus, nissan/infiniti ve mitsubishi. pajero'da gayet bol miktarda var yani.
üstelik şartlar kışın-40, yazın +40, mazot kalitesi bize oranla oldukça düşük, servis ise bizdekiyle kıyaslanamaz bile.
yani sorunlu veya nazlı bir araç olsa bu kadar tercih edilmezdi diye düşünüyorum.

ben yazmıyolar diye bozuluyor + kızıyodum.. ;) siz yazdığınızdan size kızmıycam.. ;D ama sizde okumamış sınız.. ;)

gençliğimde avcılık vardı yaşım kemal olunca atmayı bıraktım.. ::smiley:

fren zımbırtısı fiyatı..+ kodu
https://www.google.com.tr/webhp?hl=tr&tab=Tw&gws_rd=ssl#hl=tr&q=MR569728+price

bunda vakumlu klasik vestinghaus yok böyle bişi var ..elektirikli motor gibi bişiyle vestinghaus un yaptıgını mı yapıyor ?
lazım olan incelesin anlasın ..bana lazım olmayacagından ;) anlama işine ara verdim.. :smiley:

https://www.google.com.tr/search?q=MR+569728+mitsubishi&hl=tr&biw=1680&bih=949&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aIjxVMOzHaLkyAPyz4BQ&ved=0CAYQ_AUoAQ

mersedes ve bmw üretimde ZF marka şanzıman kullanır..orjini usa. ;) ama almanyada da fabrikası vardır + onunda bi üst sınıf malı vardır getrag bu spor yarış arabası ferari porche vs de karşımıza cıkar..
yanlışlıkla bide mitsubishi colt da da cıkar..? ne alakaysa..?
ZF şanzıman ömür olarak japon aisin şanzımandan %40-50 fazla km yapar.. ;)
reno laguna,opel vektıra,volvo s 60 da vs.filan..hep japon aisin çıkar çok da dandik degil ama asla bi ZF degildir..
ZF şanzıman pahalı oldugundan opel corsada ,fiat palio vs gibim uçuz alt sınıf araclarda asla cıkmaz gibim bişi anlatabildiysem..

https://www.google.com.tr/search?q=3.2+Did+pajero+chronic+problems&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=EYXxVLSaHoPmywPwuILoAg

https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr,ssl&ei=6IMpUr7XAciF4ATmmIDoBA#q=3.2+Did+pajero+gearbox+problems

https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr,ssl&ei=6IMpUr7XAciF4ATmmIDoBA#q=3.2+Did+pajero+injector+problems&spell=1

https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr,ssl&ei=6IMpUr7XAciF4ATmmIDoBA#q=3.2+Did+pajero+fuel+pumps+problems&spell=1

https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr,ssl&ei=6IMpUr7XAciF4ATmmIDoBA#q=3.2+Did+pajero+timing+chain+problems&spell=1

https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr,ssl&ei=6IMpUr7XAciF4ATmmIDoBA#q=3.2+Did+pajero+brake+systems+problems

afrikadan yeni zellandaya kadar her yerden bilği

>>Bu sayfanın çevirisini yap << '' basıp dilimize cevittirip bi inceleyin anladıgınızı sizde bi zahmet buraya yapıştırın..

>>bari pajero bilği bankası kuralım biz çakma pajero'çular.. ;D

bunların şanzımanı nedir ? zf mi ?
tork konvertörlü otomatik şanzımandan korkmam açıkçası, belirli bir seviye üzeri bir marka ise kullanmasını bilene manuel kadar sağlamdır.
Ayrıca bir sorun halinde de öldüm bittim durumu yok yeter ki doğru ellere geçsin.
bu arada benim düşündüğüm modeller 2008-2011 arası. sanırım 200hp modeller daha makbul geçiyor.
kaç yılından itibaren başlıyor peki bu 200hpler, ilanlardan gördüğüm kadarıyla millet daha kendi arabasının ne olduğunu bilmiyor :smiley:

http://www.ebay.co.uk/itm/MITSUBISHI-Pajero-Shogun-3-2-DI-D-07-FUCHS-AUTOMATIC-GEAR-BOX-OIL-TITAN-ATF-/151387000204

yagı bu..kırmızı atf degil..

10 litre alıyor..200 sterlin onuda 4 le carpınça...........800 tl yagı yagcıda .. ;D

filitresi contası vs.. ;) pek bişi tutmaz.. yag degişimi dışarda 2 teklik .. ::smiley: servis degişsse ne yazar.. :smiley:

16 bin olmuş.. ??? okuyan sayısı.. ;D

pajerocu 'yok hala.. ::smiley:

2010 ve sonrasın da motor da tadilat var beygiri 200 olmuş.. ;) ama tork fena artmış..

Total max power: 147 Kw (200 Hp) ............ (160 PS (158 bhp) (118 kW)..eskisi)

Total max torque: 441 Nm............>> (373 eskisi)

vergiside dert degil 7.5 dan dilekce verince 4.5 'ğa iniyor.. ;)

rakamlar fena 140<>160 arası geziyor.. :eek:

2010 'da dakar versiyonu yok.. ;) ne anlamı varsada bilemedik..?
ama alınacak olan modeli yeniler..son versiyonu 2010 <>2015 arası gibime geldi.. :smiley:

Oğuz abi ömrümü yedin vallahi :D,günlerdir ekran başın da bekliyorum,ne zaman yazacaksın,ne zaman bir bilgi vereceksin diye. :D :D.ithalatcı firma tırttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt mış demekki bu memleket de :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:,sana söz miras kalınca servis açıyoruz işletmesini sen yapaıyorsun ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

senin şu Mısırda ki akrabalar hiç o yana gitmeye niyetli degiller ::smiley: yada ben öyle anladım.. ::smiley:

bu gidişle 150 sene yaşayıp senin bilem helvanı yiyebilirler.. ;) kendine tikkat et didim.. ;D

şimdik pajero'ya binçez diyem banka soyçak degiliz :D zati ihtiyarladıkda.. ???

meçbur yılbaşında milli piyango'ya yazılıçaz gene.. ;D bi sene kadan beklemedeyim.. ;)

tüm pajero wagon sevdalılarına merhaba,
siteye üye olduktan sonra, 23 ekim 2014 te bu mesajı yazmıştım

qte--
merhabalar.. gerci konunuzu dagitacagim ve bu yuzden ozur dilerim ama hem forumda yeni konu acmayi beceremiyorum hem de marka sizinle alakali oldugu icin buraya yazmayi uygun buldum.. onceden cekme mi yoksa motorkaravan mi diye dusunurdum ancak sizi gitmek istediginiz yere goturen bi arac olduktan sonra asgari minimum kamp sartlari yeter diye dusunup karavandan vazgectim.. iste bu arac icin de 3-4 yasinda veya yeni bi mitsubishi pajero wagon 3.2 did dusunuyorum. biliyorum bu alet turkiye de cok pahali ancak burada sifirlari bile 40-45 bin dolar civari. buyuk bagaji, 2 adet akusu ve tamamen yatirilarak 2 kisilik yatak olabilen 2 ve 3.sira koltuklari beni cezbetti. 3.sira koluklari da sokup ekstra bagaj imkani yaratilabilir. ATR lastik, minik bi buzdolabi, gerektigi kadar kap kacak ve baska ne gerekiyorsa portatif olanlarla hallolur kanisindayim. ilave olarak araca entegre cadir ve ihtiyaca gore ustune solar panel, jel aku.. bilmiyorum baska ne eksik olabilir.. yola cikmak icin dusuncelerim bu.. siz pajero kullanicilarinin da tavsiyelerini duymayi cok isterim.. herkese once saglik sonra keyifli gezmeler..

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=17840.msg1359553#msg1359553
--uqte

bugüne değin hala bi pajero wagon alabilmis değilim, sebebi 2011 ve üstü model istiyorum, daha da önemlisi eldeki arabayı takasa kabul edenini bulamadım. 2010 model Toyota Tundra ve 2011 model Mitsubishi Pajero Sport (bu araç TC de satılmıyor ama L200 ün cip modeli) kabul etti ama aklım Pajero wagon da olduğundan içime sinmedi..
umarım birgün alır ve izlenimlerimi paylaşırım.
ancak bunca zamandır araştırıyorum, hem yapısı, hem özellikleri itibariyle her kullanıma uygun araç.
ister şehir içinde kullan, ister hafta sonu doğaya kaçmak için.
hatta donat arabayı, çık dünya turuna..

benimde sevdiğim bir araçtır pajero ama dakar versiyonunu araştırmalarım sırasında versiyon olarak göremedim

motor parçalarını bulmak sorunlu malesef ithalatçı firmanın ilgisizliği değilde talebin ilgisizliği ve farklı modellerin çok satması ve hala araç ithalatçılarının kabzımandan farkı olmaması sorunu sizin değil herkesin sorunu...

hatta japon üreticilerin farklı ülkelere farklı versiyonlar üretmesi sorunu biraz daha arttırıyor

kendi başıma gelen olay toyota corolla 1994 senesinde sıfır aldık nakliye gemisi sorumlusu ile teslimatı alan kişinin anlaşamaması üzerine ülkeme 170 adet 130 hp modeli inmiş bizede bu araç denk geldi ki satan farkında bile değil servis bakımına gidince peridiyodik bakımı yapamadılar araç 10 gün parça bekledi :D

mitsubishi özellikle vietnama özel modeller üretiyor burada ki satış hacmi çok yüksek bu aracın o ülkeye ait bir aksesuar paketi olabilir mi yada kullanılan motor kodlarından motorları incelediğim zaman aynı motorun yüksek güçlü versiyonlarını avrupa pajerolarda göremiyorum o motorlara sahip versiyon diye düşünüyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR